Bilgi

AKN (Adil Kullanım Noktası) Nedir?


Muhtemelen internette gezinirken bir anda karşınıza; “Değerli Müşterimiz İnternet paketinizin aylık GB’ını (AKN) aşmış olmanız sebebiyle ayın kalan günlerinde ki internet hızınız düşürülmüştür. Önümüzdeki ay itibarıyla interneti tekrar mevcut paketinizin hızı ile kullanmaya devam edebileceksiniz.” internet sayfası geldiyse paniklemenize gerek yok.

Bunun anlamı kısaca şu.

Diyor ki AKN diğer adıyla Adil Kullanım Kotası yada Adil Kullanım Noktasını aştığınız için hızınızı düşürdük. Türkiye’de internet kullanıcıların hemen hemen %80-90’ı kullandığı internet paketleri kotalı. Yani internet paketiniz limitsiz olsa bile belirli bir limitten sonra hızınız düşürülür. Genellikle 25 GB, 50 GB, 75 GB, 100 GB veya 200 GB’ye sahip bir paket kullanılıyor. Standart kullanıcıların çoğu 75 GB’ye sahiptirler.

Sizin internet üzerinde yaptığınız her aktivite (film-video izleme, program veya herhangi bir şey indirme, internette gezinme v.s) belirli bir indirme değeri vardır. İşte bu indirme değerinin toplamı kotanızı aştığında hızınız örneğin 25 Mbps ise 3 Mbps’ye düşürülür.

Hızınızın normale dönmesi ise ilk ay başında olacaktır. Yani gelecek ayın 1’inde hızınız normale dönecektir. Kotanızın ne olduğunu öğrenmek için eğer TTNET’i kullanıyorsanız 444 0 375’i arayabilirsiniz. Yada faturanızın üzerinde gelen internet paketini web sitesinden karşılaştırabilirsiniz. Kotası paketler ise oldukça pahalı olduğunu belirtmekte fayda var. Genellikle kotasız internet kurumsal veya orta-büyük ölçekli şirketlerde kullanılıyor.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı