Bilgi

Akıllı Telefonlarda IMEI Numarası Öğrenme


Akıllı Telefonunuzun IMEI numarasını, cihazınızın numara çevirme ekranına *#06# yazarak öğrenebilirsiniz. IMEI (International Mobile Equipment Identity) yada Türkçe çevirisi ile Uluslararası Mobil Cihaz Kodu her bir GSM telefon cihazına üretim aşamasında yüklenen bir numaradır.

IMEI numarası her bir cihazın kimlik numarası olup tek ve benzersizdir ve 15 haneden oluşur. Ancak günümüzde bir IMEI numarasını farklı bir telefona kopyalayarak her iki telefonunda kullanılmaz hale getirilmesi mümkün. Bu nedenle IMEI numaranızı kimse ile paylaşmamanız tavsiye edilir. Cep telefonlarında arama kısmına *#06# tuşlayarak telefonun seri numarasını (IMEI numarası) tespit edilebilir.

IMEI Numarasını yukarıda anlattığımız bilgilere ek olarak fark yöntemlerle öğrenmek mümkündür.

Android Telefonlarda IMEI Numarası Öğrenme

Android işletim sistemine sahip telefonlarda IMEI numarasını öğrenmek için Ayarlar kısmına gelerek Telefon Hakkında > Durum kısmından öğrenilebilir.

Apple (iPhone) Telefonlarda IMEI Numarası Öğrenme

iPhone telefonlarda IMEI numarasını öğrenmek için Settings (Ayarlar) > General (Genel) > About (Hakkında) kısmından IMEI numarası öğrenilebilir.

Cihaz Üzerinden IMEI Numarası Öğrenme

Bir çok cihazın üzerinde veya bataryanın bulunduğu kısımda IMEI numarası yazılı halde bulunur. Eğer telefonun arka kısmı açılmıyorsa zorlamanıza gerek yok. Bunun için yukarıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

Burada (tıkla) bulunan linki kullanarak mobil cihazınızın yasal yollar ile ithal edilip edilmediğini ve kayıp/çalıntı olup olmadığını, cihazınıza ait IMEI numarasını sorgulatarak öğrenebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı