Bilgi

Alexa Nedir? Ne İşe Yarar?


1996 Yılında ABD‘de kurulan Alexa Merkezi San Francisco, California Eyaletinde bulunmaktadır. Amazon.com tarafında yönetilen bir şirket olup internet siteleri ile ilgili trafik bilgileri veren bir platformdur.

Standart olarak Alexa ile web sitenizin dünyada ve bulunduğunuz ülkedeki sıralaması ile ilgili bilgi sahibi olursunuz. Örneğin şu anda Tech-Worm dünyada bulunan bütün web siteleri arasında 2,754,860 ve Türkiyede ise 59,534 sıradadır.

alexa-rank-değeri

Ayrıca yine “Browse Top Sites” yazan yerdeki Enter a site yazan yere kendi web sitenizi arattırdığınızda dünyada ve ülkenizdeki sıralama ile ilgili istatistiki bilgiler dışında sitenize “link verenler, ziyaretçi türleri Çıkma Oranı, Ziyaretçi başına Günlük Sayfa, sitede kalış süresi,ziyaretçileriniz nasıl geldiği (google, link v.s), sitenize uğramadan önce hangi sitelere baktığı, sitenizi ziyaretten sonra hangi sitelere baktığı, sitenizle ilgili veya benzer diğer siteler, hangi hızda yüklendiği, sitenize gelen ziyaretçinin cinsiyeti, eğitim durumu, nerden sitenize ulaştığı (ev,okul,işyeri)” hakkında bilgi sahibi olursunuz. Ayrıca sitenizin sıralaması rakamsal hızla düştüğünde (popülerliği arttığında) sitenize ait sonuçlar daha net bir şekilde verilir.

Ayrıca “Günlük Tekil Ziyaretçi, Günlük Sayfa, Aylık Tekil Ziyaretçi, Aylık Sayfa Görüntüleme, Ziyaretçi Coğrafyası” gibi önemli bilgilerde edinebilirsiniz. Ücret olarak haftalık, aylık yada yıllık verdiğinizde bu bilgilere anında sahip oluyorsunuz. Ancak dediğim gibi yukarıdaki bilgilere tamamen erişmek için sitenizin belirli bir sıralamada olması gerekiyor.

alexa-rank

Alexa Toolbar‘ı Google’den bilgisayarınıza yükleyerek doğrudan siteye gitmeden dilediğiniz internet sitesinin istatistiksel trafik bilgilerine tek tıkla bakabilirsiniz. Çok kullanışlı olmasada deneme amaçlı google eklentilerinden kurup bakabilirsiniz.

Alexanın Google Rank değerinde ne kadar etkili olduğu tam bir muamma. Eskiden etkili olduğu biliniyordu ama şimdi ne durumda bilmiyorum. Çünkü google’nin yeni algoritması tamamen bir sır.

Alexaya kayıt olmalı mıyım? Ben 1 haftalık ücret ödeyerek üye olmuştum :)) Hiçbir faydasını görmedim. Ancak normal olarak zaten sıralama ve tarfik ile ilgili bilgileri detayllı veriyor. Tabi Googlw Analytic daha detaylı olduğunu söyleyebilirim.

Aslında Alexa’nın siteniz için verdiği sıralama biraz moral ve motivasyon gibi. Başka bir artısı yok gibi. Ama reklam verenlerin bu sıralamayı dikkate aldığını rahatlıkla söyleyebilirim. Bu nedenle gücünü yitirmemiş ve güvenilir bir sitedir.

1 Yorum

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı