Bilgi

Alexa Nedir?


Bir web siteniz varsa muhakkak bilmeniz gereken sitelerden bir tanesidir. Eğer reklam veren biriyseniz o zaman Alexa‘ya bakmadan kesinlikle reklam vermeniz bir hata olur. Alexa bir web sitesinin dünyada ve ülkesinde ki sıralaması hakkında doğruya yakın bir bilgi sunan web hizmetidir. 1996 senesinde kurulan Alexa’nın ortakları arasında Microsoft ve Amazon gibi dev şirketler bulunuyor.

Google daha önceleri Alexanın değerlerini dikkate alıyordu fakat daha sonra kendi algoritmasını geliştirmesi ile DMOZ olayı rafa kalktı. Ancak herkez Alexa’nın çöküşünü beklerken halen dünyada bir web sitesinin sıralama ve trafik konusunda bilgi alınması gereken ilk sitelerinden bir tanesi.

Alexayı yanıltaya kalkarsanız sıralamanızı anında düşürür. Özellikle fake hesaplar, botlar v.s Alexanın hiç sevmediği şeyler diyebiliriz. Alexaya üye olup birazcık para öderseniz sıralamanız değişiyor :)) Şahsen bunu test etmiş biriyim. Ayrıca Alexa Widget kodlarını kullanmanız ve Alexa Toolbar’ı bilgisayarınıza yüklemeniz sıralamanızı inanılmaz değiştirecektir. Ancak her zaman dediğim gibi iyi bir site olmak istiyorsanız özgün yazın. Google gelir sizi bulur.

Peki Alexa ile başka ne yapılabilir. Web sitelerinin Google PageRank değerlerini, Alexa sıralamasını, site sahibi bilgilerini, trafiği ve sitenize link veren kişileri görebilirsiniz.

Sorulara Geçelim:

  • Alexa Önemlimidir? Size reklam verecek kişileri ilgilendirdiğinden oldukça önemlidir.
  • Alexa Ücretli Üyelik Faydalı mı? Siteniz hakkında net bilgi sahibi olmak istiyorsanız bence oldukça faydalı. Analiz yaparak daha sonuçlar elde etmek için ücret ödenebilir.
  • Alexa Sıralaması Nedir? Dünyadaki aktif tüm web siteleri arasında elde ettiğiniz sıralamadır. Sıralama duruma göre düşer veya yükselir.
  • Alexa Toolbar Nedir? Alexa Toolbar Google Chrome’de bulunan bir eklentidir. Girdiğiniz siteler hakkında anlık bilgi verir. Sıralamanızı etkiler.

2 Yorum

2 Yorum

  1. Neo Girişimci

    12 Mayıs 2016 at 04:30

    Gayet güzel açıklayıcı bir yazı olmuş 🙂 Teşekkürler.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı