Bilgi

Alt Tuşu ile Sonsuzluk (∞) İşareti Nasıl Yapılır?


Herkese Merhaba. Bu yazımızda -kısaca- “Sonsuzluk (∞) İşareti Nedir? Klavyede Sonsuzluk (∞) İşareti Nasıl Yapılır?” sorusuna kısaca yanıt vermeye çalışacağız. Sonsuzluk (∞) İşareti Matematik’te sonsuz sayıda sayıyı temsil eden bir semboldür. Kısaca bir ifadenin sonsuzluğunu ifade etmektedir. Lemniscate sembolüyle yazılmıştır. Yan bir şekildeki sekiz rakamı veya “Lemniscate Eğrisi” gibi birçok ifade ile de kullanılır. Sonsuzluk bir sayı değildir. Belirli bir sayıyı değil, sonsuz büyük bir miktarı temsil eder. Sosyal medyada daha çok doğum ile ölüm arasındaki yaşamdan sonrada sonsuza kadar unutulmayacağı anlamı verilmiştir.

Şimdi bilgisayar klavyesinden ALT tuşu ile bu sonsuzluk işaretini nasıl yapabiliriz sorusunun cevabına geçelim.

Alt + 8734 kombinasyonunu yaparak “∞” sonsuzluk işaretini yapabilirsiniz. Klavyenizdeki alt tuşuna basılı tutarak 8734 yazıp alt tuşunu bırakıyoruz ve sonsuzluk işaretini yazmış oluyoruz. Bazen bu kombinasyon sonrasında sonsuzluk farklı bir işaret veya sembol çıkabilmektedir, böyle bir durumla karşılaşırsanız. Bilgisayarınızın klavyesinden Windows ve R tuşuna basınız.

Devamında açılan pencereye charmap.exe yazıp enter tuşuna basın ve karakter eşlem uygulamasına erişin.

Açılan Karakter Eşlem penceresinde “Gelişmiş Görünümü” seçili hale getirip Unicode’a git yazan yere 221E yazıp enter yapalım. Burada sonsuzluk işaretini klikleyip kopyala diyelim ve dilediğiniz yere yapıştırın.

Bu uygulamadan istediğiniz tüm karakterleri bulabilir ve kopyala yapıştır yöntemiyle istediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

Android telefonların klavyesinde sonsuzluk işareti yapmak için herhangi bir kısayol bulunmamaktadır. Sonsuzluk işaretini yazmak için tek yapmanız gereken buradaki ∞ işaretini kopyalayıp yapıştırmaktır. Buradaki  “∞” sonsuzluk işaretinin üzerine basılı tutup açılan panelden s(seçerek) kopyala dedikten sonra işareti kullanacağınız yazma kısmına basılı tutarak yapıştırabilirsiniz. Bu işlemi aynı şekilde iPhone telefonları içinde yapabilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı