Bilgi

Amerikan Doları Üzerinde Resmi Olanlar Kimlerdir?


Herkese Merhaba. Bu yazımızda sizlere -kısaca- 1, 2, 5, 10, 20, 50 ve 100 doların üzerinde bulunan kişilerin isimlerini paylaşacağız. Amerikan dolarının üzerindeki resimler birbirinden farklıdır. Doların üstündeki kişiler; ABD tarihi için önem taşıyan kişiler, başkanlar veya Amerika’’nın kaderini değiştiren insanlar’dan oluşuyor. Dolar üzerindeki ABD başkanları, Amerika Tarihinde önemli işler yapmış başkanlardır.

Amerikan doları, Amerika Birleşik Devletleri’nin resmî para birimidir. ABD doları diye de adlandırılır. Dünyada en yaygın kullanılan dövizdir. Dünyada dolaşımda ABD dolarının yaklaşık 2/3’ü ABD dışındadır. Bazı ülkeler Amerikan dolarını kendi resmi para birimleri olarak kullanmakta, bir kısım ülkede fiili tedavüldeki (de facto currency) para birimi, Britanya denizaşırı ülkelerinde ise tek para birimi olarak kullanılır.

1 ABD Doları Üzerindeki Kişi: George Washington

Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk başkanı olan George Washington, Amerika’nın bağımsızlık savaşları sırasında ön plana çıkan, Amerikan ordularına liderlik yapan kişi olarak da bilinir. 300 yıllık ABD tarihinin en önemli kişisi olarak gösterilmektedir. Tarihi önemi nedeniyle de 1 Amerikan Doları üzerinde George Washington vardır.

2 ABD Doları Üzerindeki Kişi: Thomas Jefferson

Amerikan Bağımsızlık Bildirisinin yazarı olan Thomas Jefferson, ABD hükümetinin 3 başkanıdır. Amerika’nın kurucuları arasında yer alır ve Thomas Jefferson hakkında binlerce eser yazılmıştır. 2 Dolar nadir bulunan bir paradır.

5 ABD Doları Üzerindeki Kişi: Abraham Lincoln

Abraham Lincoln, Amerika Birleşik Devletleri’nin en önemli hukukçu ve siyasetçilerinden biridir. ABD hükümetinin 16. Başkanıdır. Amerika içinde meydana gelen iç savaşları bitirerek büyük bir başarı elde edebilmesine karşın kendisine düzenlenen bir suikast sonucu öldürülerek tarihe geçmiştir.

10 ABD Doları Üzerindeki Kişi: Alexander Hamilton

Alexander Hamilton, daha önceden Amerikan başkanlığı yapmamasına karşın dolar üzerinde yer alan ilk kişidir. Alexander Hamilton, ABD’nin mali sisteminin kurucusu olarak gösterilir ve ülke içerisindeki ilk hazine bakanı olarak tarihe geçmiştir.

20 Dolar Üstündeki Kişi: Andrew Jackson

Amerika Birleşik Devletleri‘nde iz bırakan ve önemli başkanlar arasında gösterilen Andrew Jackson, ülkenin 7. Başkanıdır. Andrew Jackson hakkında bugün dahi bilinmeyen bazı sırlar ortaya çıkmaktadır.

50 ABD Doları Üzerindeki Kişi: Ulysses S. Grant

Ulysses S. Grant, askeri sistemlerden gelerek başarı yakalamış kişiler de Amerikan hükümetine başkan olarak atanmaktadır. 18. Devlet başkanı olan Ulysses S. Grant, meydana gelen iç savaşları sonlandırmış ve ABD içerisindeki sorunları çözerek dünya üzerinde büyük bir üne sahip olmuştur.

100 ABD Doları Üzerindeki Kişi: Benjamin Franklin

Amerika’nın en önemli isimlerinden biri olan Benjamin Franklin, çoğunlukla mucit olarak gösterilse de yazarlık, felsefe, yayımcılık alanında da çalışmalar yapmıştır. Ülkenin en önemli bilim insanlarından birisi olarak yerini almıştır. Meydana getirdiği yeniliklerden dolayı 100 dolar üzerine Benjamin Franklin resmi konmuştur.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı