Bilgi

Antifiriz Nedir? Ne İşe Yarar?


Antifriz, 0 derece ve altında radyatör suyuna katılarak suyun donmasını önleyen bir kimyasal madde olup daha çok otomobil motorlarında kullanılmaktadır. Antifiriz su ile karıştırılarak suyun donma noktasını aşağılara çekmektedir. Ülkemizin birçok yeri kış aylarında 0 derecenin altını gördüğünden dolayı radyatörde bulunan devirdaim yapan suyun donmaması için kesinlikle bu suya antifiriz katılmalıdır. Çünkü su bilindiği üzere 0 derecede donmaktadır. Eğer su donmuş ise devirdaim yapamayacağı için motoru soğutamaz ve motor kısa zamanda hararet yapar ve motorun yanmasına sebep olabilecektir.

Antifiriz alkol türevi olan bir maddedir. Antifirizlerin çeşidine ve kalitesine göre donma noktaları -50-60 dereceye kadar düşebilmektedir. Antifirizler farklı renklerde olabilmektedirler (kırmızı,  mavi, yeşil gibi renkler en yaygın olan antifiriz renkleridir.)

Antifirizin faydası çok olmasına karşın zararı olduğuna ilişkin herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Antifiriz suyun donmasını önleyerek motorun hararet yapmasını ve motorun zarar görmesini önler. Antifiriz suya nazaran dolaşım yaptığı aletlerin zarar görmesini, kireçlenmesini vb. gibi durumları önler.

Motor suyuna yani radyatörde bulunan sıvıya katılacak Antifiriz miktarı aracın kullanıldığı bölgenin iklim koşullarına göre değişiklik göstermektedir. Örneğin Ülkemizde deniz kenarında bulunan illeride %30 oranında antifiriz katılırken özellikle doğu illerimizde ve kışın çetin geçtiği illerde bu oran %50 ve üzerine çıkarılmaktadır. Ülkemizde ise genel itibari ile konacak antifiriz miktarı Radyoterde bulunan Suyun 1/3 ila 1/2′ arasındadır. Yani %30-%50’lik bir antifiriz karışımı olmaktadır. Şunu bilmek gerekir ki Antifiriz oranı arttıkça suyun donmaya karşı direncide o kadar artar.

Motor suyunda yani radyatör suyuna antifiriz katılmaz ise radyatörde bulunan su içerisinde bulunan kireç gibi bazı materyaller devirdaim yapılan sistemde bir müddet sonra tıkanmalara, radyatörün zamanında önce bozulmasına, suyun bir müddet sonra devirdaim etmemesine sebep olur, Motor bloğunda dolaşan suyun motor bloğuna paslanma yönünden zarar vermemesi için antifiriz katılması gerekir, antifiriz paslanmayıda önlemektedir. Özellikle soğuk havalarda radyatörde bulunan su donacağından motorun soğutma sistemini gerçekleştiren devirdaim gerçekleşmeyeceğinden motor çok kısa sürede hararet yapacak ve büyük zararlara sebebiyet verecektir.

Motor için kullanılan Antifirizlerin litresi 7-10 TL’dir, Cam suyu ise daha ucuz olup Litresi 3-5 TL civarındadır. (2014 fiyatları)

Antifiriz Otomobilde genel itibari ile  2 yerde kullanılmaktadır.

1-Radyatör suyunda (Motor devirdaim suyu-Motor suyu olarakta geçmektedir)

2-Cam Suyunda

Cam Suyunda Eğer Cam suyu sadece su olur ise özellikle kışın donacağı için kesinlikle cam suyunu kullanamayız.

Motor suyunun (Radyatör suyunun) tamamen antifiriz konabilir mi?

Birçok sürücü Motor suyunu tamamen antifiriz ile doldurmaktadır. Bu durum donma noktasını ileri seviyede aşağı çeksede, özellikle Antifiriz ambalajlarında Su ile karıştırılması tavsiye edilmektedir, hatta ne kadar su ve ne kadar antifiriz karıştırılacağıda yazmaktadır. Dolayısıyla uygun olan durumun Su ile Antifiriz’in birlikte kullanılması yönündedir.

Antifiriz satışı yapan yerlerde kesinlikle Antifiriz oranını ölçen alet bulunmakta olup bu alete “Bonometre” adı verilmektedir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı