Bilgi

Silindir Kapağı Contası (Üst Kapak Contası) Nedir? Neden Yanar?


Bu makalemizde hemen hemen bir çok kişinin başına gelen “Üst Kapak Conta Yakma” konusu ile ilgili bilgi vermeye çalışacağım.

Aslında pratikte bir otomobilin üst kapak contasını yakmasının en büyük nedenlerinden biri kuşkusuz bilgisizlik ve araç bakımlarına karşı olan ilgisizliktir.

Bir araç için temel bakımların en önemlisi Motor Yağı ve Motor Suyu olarak bilinen Antifirizdir! Standart bir araç kullanıcısı bu iki özelliğe dikkat ettiği taktirde aracını problemsiz bir şekilde yıllarca kullanabilecektir. Bir çok kişi motor yağını ve motor suyunu (antifirize) kontrol etmediğinden genellikle soluğu serviste almaktadır.

İşte bu iki özellikten biri olan motor suyu (antifiriz) kontrollerini yapamamanın bir sonucu olarak üst kapak conta yakma sorunu ortaya çıkmaktadır. Bir aracın üst kapak conta yakması sonucunda çok ciddi ve maliyetli hasarların oluşabileceğini unutmamak gerek. Kapak contasının yanması ile motorda meydana gelen ciddi hasarlar aracın maliyetinden bile çok çıkabilir. 

Silindir Kapağı Contası (Üst Kapak Contası) Nedir?

Silindir Kapağı Contası (Üst Kapak Contası) silindir bloğu ile üst kapak diye tabir edilen eksantrik yuvasının olduğu bölümün arasına konulan, ince lastik yapılı malzemeden yapılmış parçaya denilmektedir.

silindir-kapak-contasi

Silindir Kapağı Contası (Üst Kapak Contası) Ne İşe Yarar?

Silindir Kapağı Contası (Üst Kapak Contası) otomobilin motor bloğu ve silindir kapağının birbirine montajı sırasında, iki parça arsında boşluk oluşmaması için kullanılan dolgu malzemesi görevindeki parçaya verilen isimdir.

Peki Üst Kapak Conta Neden Yanar?

En önemli nedenlerinden bir tanesi antifriz yerine motorda genellikle musluk suyu kullanmaktır.  Musluk suları motor bloğunda asidik bir yapı oluşturarak silindir kapak contasını zamanla aşındırır.  Bu sebeple yaz kış antifriz kullanmak silindir kapak contanızın ömrünü uzatır.

Hararet meydana geldiğinde aşırı ısıdan ilk etkilenen parçalardan bir tanesi silindir kapak contası olup hararet conta yakma nedenidir.

Sıcak motorun su haznesini açmak. Sıcak motorda su sıcaklığı 110 dereceye kadar ısınmıştır ancak motor bloğunun kapalı olması ve belli bir basınçta çalışmasından dolayı su kaynamaz. Bu halde motor su haznesi kapağını açarsanız basınç aniden düşer ve motor bloğundaki suyun kaynamasına neden olur. Bu kaynama esnasında silindir kapak contanızın su ile teması anlık kesilip yanabilir.

Yanma odasında yada motor bloğunda oluşan kurum ve tortular. Bu tortular ısının toplandığı bir merkeze dönüşür ve contanızı yakabilir.

Motor alt yada üst bloğundaki çatlaklarda silindir kapak contanızın yanmasına neden olabilir.

1 Yorum

1 Yorum

  1. Doğan

    29 Haziran 2019 at 00:37

    Contanın da bir ömrü var. Nerden bilelim bunu ne zaman yakacağını. Sizde bilemezsiniz bilginiz buna yetmez.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı