Bilgi

Araç Koltuk Başlıklarının Acil Durumlarda Sökülerek Kullanılması


Araç koltuk başlıkları bir kaza anında ortaya çıkabilecek boyun yaralanmaları riskini düşürmek için tasarlanmışlardır. Maksimum düzeyde bir koruma için baş desteği üst kısmının kulaklarınızla aynı hizada olmasına özen gösteriniz. Herhangi bir şekilde çıkarılmış veya yanlış şekilde konumlandırılmış olan koltuk baş destekleri çarpışma/kaza anında ciddi baş ve boyun yaralanmalarına neden olabilirler. Koltuk baş desteğinin yerine tam olarak oturduğundan ve aracınızı kullanmadan önce ayarlanmış olduğundan emin olmanız tavsiye edilmektedir.

Şimdi Facebook, Twitter, İnstagram gibi sosyal medya ortamında dolaşan bir haberle ilgili bilgi vermeye çalışayım.  Genellikle haber şöyle bir özete sahiptir.

Araç koltuk başlıkları özellikle “acil durumlarda sökülüp” camların kırılması için bilinçli olarak sökülebilir ve keskin uçlu bir şekilde yapılmışlardır. Araçların camları içeriden kolaylıkla kırılabilir bir şekilde üretilmektedir. Bir çok kişi bu bilgiyi bilmedikleri için acil durumlarda araçtan çıkamamaktadır. Sökülebilir durumda bulunan araç koltuk başlıklarının demir çubuklarından birini araç camı ile kapı arasındaki boşluğa denk getirip arasına sıkıştırdıktan sonra kendinize doğru çektiğinizde cam kendiliğinden kırılacaktır.

Bir sürücünün ne kadar profesyonel olduğu çoğu zaman önemli değil, her zaman kazalar olabilir. Aracınızın kısmen suya batırıldığı veya su ile dolduğu acil bir durumda bulunuyorsanız, aşağıda ki video araba pencerenizi kırmak için bir koltuk başlığını nasıl kullanabileceğinizi göstermektedir. Bu işlemi yapmak sadece camdan dışarı çıkmanızı sağlamaz, aynı zamanda kapıyı daha rahat açmanızı da kolaylaştırır. Çünkü kapının her iki tarafındaki su basıncını dengelemeye yardımcı olur. 

Yukarıdaki gösteri videosunda neler olup bittiğini anlamak için Japonca konuşmanız gerekmez; ama izleyerek araba pencerenizi kırmanın mantığını kolayca öğrenmiş olacaksınız. Araç pencerelerini kırmak için başka herhangi bir kullanışlı araç yoksa, bu yöntem gerçekten başarılıdır. Dikkat etmeniz gereken şey dik bir şekilde cam kırmanın biraz daha zor olduğudur. Camı yanlardan esnettiğinizde kolay bir şekilde kırıldığına tanık olacaksınız.”

Araç koltuk başlıklarının acil durumlarda sökülüp araç camının kırdığı ile ilgili haberlerin resmi bir kaynağı bulunmamaktadır. Bu konuda yaptığım araştırmalarda iddiayı doğrulayacak bir kaynağa rastlamadım. Evet acil bir durumda gerçekten kullanılması işe yarar gibi görünüyor. Ancak bunun için tasarlandığı şeklindeki haberler gerçeği yansıtmamaktadır.

Federal Motorlu Taşıt Güvenliği Standardı -FMVSS NO. 202 Yolcu Araçları İçin Kafa Restrikaları- (burada) , otomobil üreticilerinin özellikle baş desteklerini acil durumlarda camları kırmak için kullanabilmelerini gerektirmez. Bazıları bu şekilde potansiyel olarak kullanılabilse de, bunlar belirli bir amaç doğrultusunda tasarlanmamıştır.

Sonuç:

Doğru Olan: Acil bir durumda bir pencereyi kırmak için çıkarılabilir bir araba koltuk başlığı kullanılabilir.

Yanlış Olan: Çıkarılabilir araç koltuk başlıkları, acil durumlarda camları kırmayı kolaylaştırmak için kasıtlı olarak tasarlanmıştır.

Araçlardaki koltuk başları, acil durum sırasında sökülüp, camları kırmak için bilinçli olarak “sökülebilir ve sivri uçlu” olarak tasarlanmamıştır.

Kaynak: https://www.snopes.com/fact-check/car-headrests-emergency-escape/

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı