Bilgi

Araç Muayenesinde Yangın Tüpü (Yangın Tüpü Olmadan Araç Muayeneden Geçer mi?)


Araçlar yılın belli bölümlerinde muayeneden geçmek zorundadır. Araçların türüne bağlı olarak bu muayene süreleri değişiklik göstermektedir. Araçlarda bulundurulması gereken yangın tüpleri de yine araç muayenesi yapılırken değerlendirilir.

Peki yangın tüpü bulunmayan araç muayeneden geçer mi?

Araçların kusursuz biçimde muayeneden geçmesi için lastik tekerlekli traktörler ve motosiklet hariç tüm motorlu taşıtlarda yangın tüplerinin yer alması gerekmektedir. Ancak ilgili araçlarda yangın söndürme tüplerinin bulundurulmaması hafif kusur olarak sayılmaktadır. Bu sebepten ötürü de muayene geçişlerinde herhangi bir engel sayılmamaktadır.

Araçlarda yer alması gereken yangın tüplerinin hacmi de yine araçlara göre değişiklik göstermektedir. Buna göre minibüsler, kamyonetler ve binek araçlar için yangın tüpü kapasitesi 1 KG olmalıdır. Ağırlığı toplam 12 tondan düşük kamyonlarda bu ağırlık 4 KG olmalıyken 12 tondan yüksek kamyonlar içinse minimum ağırlığın 6 KG olması gerekmektedir.

Bu bağlamda araçlarda olması gereken yangın söndürme tüplerinin bulundurulmaması durumunda hafif kusur olarak sayılacaktır. Bu hafif kusur ise araçların muayeneden geçmemesi için bir sebep değildir.

Yangın Tüpü Olmadan Muayene Geçer mi?

Yangın tüpü olmadan muayene geçer mi sorusu araç sahiplerince en çok sorulan sorulardan biridir. Yangın tüpü olmadan araç muayeneden geçer. Araçların muayeneden geçmesi için ağır kusurlara sahip olmaması gerekmektedir.

Araç yangın tüpü bulundurulmaması da araçların hafif kusurlu olmasını sağlar. Ancak belirttiğimiz üzere sürücülerin çok daha güvenli bir yol gitmesi, neticesinde oluşabilecek felaketlere karşı da önlemler alabilmesi gerekmektedir. Bu nedenle sürücülerin araçlarına uygun ne gibi yangın söndürme tüpleri alması gerektiği konusunu araştırarak hareket etmesinde de fayda vardır. Bu gibi araştırmalar yapılarak yangınlara karşı önlemler alınması sürücülerin karşılaşabilecekleri önlemesi anlamına gelmektedir.

Son Kullanma Tarihi Geçmiş Yangın Tüpü Ne Yapılır?

Araçlarda güvenlik amacıyla olası yangınlara karşı tutulan yangın söndürücü tüplerin belli bir kullanım süresi bulunmaktadır. Bu süreçte kullanım etkili olabilmektedir.

Peki, son kullanma tarihi geçmiş yangın tüpü ne yapılır? Bu soruya yanıt olarak bazı kullanıcılar yenisini almayı tercih ettiklerini söyleseler de bunun yerine tüpün içerisinde yer alan söndürücü maddenin değişimi yeterli olmaktadır.

Rutin bakımları yapılan yangın söndürücülerin genellikle kullanım süresi 2 yıl kadar bilinmektedir. Bu süreçte açılmış olan ya da tarihi geçmiş olan yangın söndürücülerin bir yangın tüpü bakımı yaptırmaları ve yeniden dolum gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Böylece tüpün sorunsuz kullanımı mümkün olacaktır.

İlkyardım Çantası ve Yangın Tüpü Araçta Nerde Olmalıdır?

İlk yardım çantası ve yangın tüpleri kolay alabileceğiniz bir noktada olmalıdır. Böylece önemli bir durumda hızlı bir şekilde her ikisine de erişebilirsiniz. Ancak ilk yardım çantası ve yangın tüpü için araçta belirlenmiş bir alan yoksa bagajda saklayabilirsiniz. Bu durumda da hemen ve kolaylıkla alabileceğiniz bir yerde olmalıdır.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı