Bilgi

Araç Satışında Gerekli Belgeler


Bu yazımızda araç satış işlemlerinde gerekli olan evraklar/belgeler konusunda bilgi vermeye çalışacağız. Bildiğiniz gibi bir aracı satmak istediğiniz işlemlerinizi NOTER’de gerçekleştiriyorsunuz. Bu işlemleri gerçekleştirmeden önce aracın satılmasına engel olabilecek bütün durumları gözden geçirmenizde fayda var. Aracı satın alacak kişi ile aracı satan (araç sahibi) kişi TC Kimlikleri ile birlikte NOTER‘de hazır bulunmalıdır. Ortalama bir araç satışı 10-20 dakika arasında sürmektedir.

Araç Satarken Dikkat Edilecek Husular

1- Trafik ve tescil belgeleri orjinal olmalıdır.

2- En önemlisi araçta herhangi bir haciz, rehin, çalıntı, tedbir, ceza gibi durumlar bulunmamalıdır. Bunu araç kimin üzerinde ise kendi e-devlet şifresi ile www.turkiye.gov.tr adresinden öğrenebilir.

3- Eğer araç kredi ile alındıysa rehin işlemi bankadan kaldırılmalıdır.

4- Aracın vergilerinin ödenmiş olması gerekmektedir. Bunu herhangi bir bankadan sorgulayabilir veya internetten (https://intvd.gib.gov.tr adresinden) öğrenebilirsiniz.

5- Aracı satan kişi ruhsat sahibi veya noterden yetki verilmiş kişi olmalıdır.

6- Araç muayenesi yapılmış olmalıdır.

2. El Araç Alım Satışında Gerekli Evraklar

1- Araç sahibi T.C. Kimliği

2- Tescil Belgesi (Ruhsat) veya Tescile İlişkin Geçici Belge,

3- Şirket Aracı ise Yetkili Kişi ve Noter Satış Belgesi Orjinali ve Vergi Numarası

4- Başkası satışı yapacaksa NOTER Onaylı Vekaleti

5- Trafik Sigortası Belgesi

NOT: Plaka değişikliği olmayacaksa ortalama 118 TL gibi bir masraf çıkacaktır. Eğer plaka değiştirecekseniz bunu satın alma işleminde belirtmelisiniz ve yaklaşık maliyeti 226.5 TL civarındadır. Ancak 1 yıl içinde ikamet değişikliği söz konusu olmadan plaka değişikliğine giderseniz değişiklik zamanında biraz extra ücret ödemek durumundasınız. NOTER’de işlemler bittikten sonra size 15 günlük geçici bir ruhsat verilir. 15 gün içinde PTT yoluyla size ruhsatınız gelir. Dilerseniz 10 gün sonrasında gidip bağlı bulunduğunuz trafik şubeden ruhsatınızı elden alabilirsiniz.

Yaklaşık Araç Satış Masrafı: 118-226 TL

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı