Bilgi

Motor Yağ Eksiltmesi ve Nedenleri


Arabaların şu yağ eksiltme konusu ile ilgili kendi deneyimlerim ve gözlemlerim ile ilgili az biraz bilgi vermeye çalışayım. Bir araç satın aldığınızda veya araç sahibi iseniz genellikle akla gelen ilk soru  araçta yağ eksiltmenin normal olup olmadığı veya kaç km’de yağ eksiltmenin normal olduğu sorusu ile ilgilidir.

Bakın bir araç yağ eksiltmesi motorun problemli olduğu anlamına gelmez. Hemen hemen bir çok araçta yağ eksiltme veya diğer adıyla yağ yakma olayı vardır ki bu motorlu bir araç için gayet olağan bir durumdur. Aracın yağ yakması/yak eksiltmesinin ciddi bir problem olduğunu düşünmek için aracın kaç km’de ne kadar yağ yaktığı sorusunun cevabını vermek gerekir. Bu konuda elbette her kafadan bir ses çıktığını söyleyebilirim.

Bir çok aracın kullanım klavuzunda yağ eksiltme/yağ yakma olayı ile ilgi maximum ve minimum göstergeler vardır. Tabi bu her araç için değişiklik göstermektedir. Ancak bilinen şey bir otomobil yaklaşık 1000 km’de 1 Litre civarında yağ yakabilmesinin normal karşılandığıdır. Buradaki yağ yakma nedeni yüksek devirde araç kullanmaktan tutun aracın LPG’li olmasının etkisi oldukça büyüktür. Ancak belirlenen oranın üzerinde bir yağ yakma problemi aracın motorunda bir problem olduğu düşünülmelidir.

Genellikle egsoz borusundan mavi duman çıkması yağ yakmanın bir işaretidir. Ve bu teknik serviste kontrol edilmelidir. Genellikle bu durumda akla gelecek problem piston ve sekmanların aşınmış olabileceğidir. Tabi bu şekilde araç kullanımı aracınıza zara verecektir. Rektefe tavsiyesi en son seçenek olarak düşünülmelidir. Çünkü başka sebepleri varlığı araçta yağ yakmasının nedeni olabilir. Mesela yağ boşaltma cıvatasının gevşemesi veya herhangi bir noktadan yağ kaçırma gibi. Bu durumda gözlemleyerek aracın neden yağ eksiltebileceği araştırılmalıdır. Genellikle araç bir süre çalıştıktan sonra (5-15 dk) birkaç saat sonra yerinden hareket ettirilir ve yerde yap birikintisi olup olmadığına bakılır. Tabi bu gözlemlenebilir yöntemlerin dışında araç arızası ile ilgili serviste kontroller sağlanmalıdır.

SONUÇ: Yaşı ilerlemiş araçlar, devirli kullanılan araçlar, LPG’li araçlar, piston veya sekmanlarında sorunlu araçlar, yağ kaçıran araçlar ve özellikle ince yağ -5w30 gibi- yağ kullanan araçlarda yağ eksiltme görülebilir ve bu yağ eksiltme miktarı ortalama 1000 km’de 1 Litre’dir. Aracın yağı bittiğinde MOTORUN YATAK SARMASI denen bir durumda karşılaşırsınız ki bu olayın anlamı deyim yerindeyse MOTURU ELİNİZE ALIRSINIZ demektir.            Yap yakma sekmanların ve sübapların aşınma durumu her zaman için doğru orantılıdır. Sıfır bir araç veya 0’a yakın kilometresi düşük bir araç ise (ki genelde 0 araç sahipleri yap yakmıyor der!) yağ yakması normal değildir.

Selametle.

2 Yorum

2 Yorum

 1. hakan atli

  1 Mayıs 2017 at 08:53

  1000 km 1 litre 3000 cc subaru motor için normal mi, yağ 5-30

  • Cüneyt Çağala

   1 Mayıs 2017 at 20:33

   benim eskiden kullandığım 2004 model 75 binde seat ibizam 2000 km de yaklaşık 2.5 litre yağ yakmıştı. 2-3 ustaya gösterdim normal dediler. araba canavar gibiydi. kime gittiysem wolkswagen grubu arabalar yağ yakar diyorlardı. ayrıca burada ki linke bakarsan subaru motorların aşırı yağ yaktığı gerekçesiyle davalık olmuştu. Tıkla

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı