Bilgi

#Arakan Nerede? Arakan Sorunu Nedir? Arakan’da Müslümanlar Neden Katlediliyor?


Herkese Merhaba.

Şimdi sizlere –muhtemelen her yıl- gündeme düşen Arakan konusu ile ilgili kısaca bilgi vermeye çalışacağım. Malum son zamanlarda herkes Arakan ile ilgili bir çok şey paylaşıyor. Ancak bir çok kişi Arakan’nın haritadaki yerini bir yana bırakın “konusu” ile ilgili en ufak bir bilgiye sahip değil.

Myanmar Birliği Cumhuriyeti –diğer adıyla- Burma’nın 7 eyaletinden –şehrinden- bir tanesinin adı Arakan (diğer adıyla Rakhine).

Myanmar (Burma) devleti “Andarman Denizi” ile “Bengal Körfezi” kıyısında bulunuyor. Komşu olduğu ülkeler ise; Bangladeş, Çin, Hindistan, Laos ve Tayland. Nüfusu yaklaşık (2015 sayımı) 53 milyon olan bu ülke 1948 yılında kuruldu. Çoğunluğu Budist olan Myanmar’da resmî makamlar, Müslümanların nüfusun % 4’ünü oluşturduğunu iddia etmektedirler. Ancak müslüman önderler bu oranın % 10 ile 14 aralığında olduğunu söylemektedirler. Müslümanların etnik köken dağılımı ise şöyledir: % 68 Hint, % 30 Myanmarlı, % 2 Çin asıllı. Müslümanların % 41’i Arakan bölgesinde geri kalanı ise ülkenin diğer bölgelerinde yaşamaktadırlar. Büyük çoğunluğu Hanefi mezhebindendir.

(Harita tam sayfa için üzerini klikleyin)

Arakan’da ki konu Arakan İsyanı veya Arakan Sorunu olarak tanımlanıyor. Bu sorun Myanmar (Burma) Ordusu ile Myanmar’daki  “Müslüman azınlık Rohingyalar” arasında Myanmar’ın batısındaki Arakan (resmi adı Rakhine) eyaletindeki çatışmalardır.

Bu sorunun nedenine gelince kısaca şöyle özetleyebiliriz. Müslüman azınlık Rohingyalar, Myanmar’da yaklaşık 800 bin civarında nüfusa sahiplerdir. Bu nüfus önceleri 3.5 milyon civarında iken Myanmar ordusu tarafından gerçekleştirilen göç ve baskılar neticesinde nüfus 800 bin civarına gerilemiştir. Kısaca şu anda Myanmar’ın %4’ünü “Müslüman (Rohingyalar)” oluşturmaktadır. Müslüman (Rohingyalar) nüfusunun %80’i Arakan (Rakhine) eyaletinde yaşamaktadır.

Arakan Müslümanları olarak da adlandırılan Rohingyalar devletinin kendilerine ayrımcılık yaptığını, bununla beraber ordunun kentlerine ve köylerine gelerek halkı katlettiğini belirtmektedirler. İnsan hakları örgütlerine göre Rohingyalar dünyanın en çok baskıya maruz kalan azınlıklarından biri olarak kabul edilmektedir. Şu anda “Myanmar Devleti” bir çok Arakanlı Müslümana vatandaşlık vermemiş olup küçük bir kısmı yarı vatandaş olarak kayıtlarda geçmektedir.

Amnesty International (Uluslararası Af Örgütü veya Af Örgütü), Rohingyaların seyahat özgürlüklerinin kısıtlandığını ve çoğuna vatandaşlık bile verilmediğini belirtmiştir. Ayrıca, Rohingyaların ikiden fazla çocuk yapması yasaklanmıştır. Rohingyaların zorla ordu kamplarında ve yollarda çalıştırıldığı belirtilmektedir. Ayrıca, Batı Burma’nın ‘İslamlaştırılmasını’ önlemek için yerli Müslüman halkın zorla asimile edilmeye çalışıldığını belirtmektedir. Aynı örgüte göre, Bölge Budistleştirilmeye çalışılmaktadır. Müslümanlara ait ibadet alanları yıkılmaktadır.

1947 yılından bu yana devam eden Arakan İsyanı‘nda Myanmar Ordusu ile Myanmar’daki Müslüman azınlık Rohingyalar arasında sık sık çatışmalar yaşanmakta, 2012 Arakan Bölgesi ayaklanmaları ile artan çatışmalar sırasında Myanmar Hükümeti ve siviller tarafından Müslüman azınlığa yönelik saldırı katliam yapılmıştır. 2016 yılında Myanmar Dini İşler Bakanı Aung Ko ülkede yaşayan Budistleri tam vatandaş ilan etmiş Müslümanları ise “yan ve yarı vatandaş” şeklinde tanımlanmıştır.

Bu yazımızda Arakan Nerede? Arakan Sorunu Nedir? Arakanda Müslümanlar Neden Katlediliyor? Sorusuna cevap vermeye çalıştık.

Selametle!

“Bir zulmü engelleyemiyorsanız en azından onu herkese duyurun.” Hz. Ali

2 Yorum

2 Yorum

  1. sinem

    31 Ağustos 2017 at 12:49

    arakan konusunda olabildigince kisa net bilgi. elinize saglik. guzel bir yazi olmus.

  2. ahsen

    31 Ağustos 2017 at 12:54

    paylasim icin tesekkurler.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı