Bilgi

Aramalarda Telefon Numarası Nasıl Gizlenir?


Herhangi bir aramada birden fazla yöntemle telefon numaranızı gizleyerek birilerini arayabilirsiniz. Bilinen en kullanışlı yöntem arayacağınız telefon numarasının başına #31# ekleyerek aramanızdır. Örneğin; #31#0506459….. gibi arama yaptığınızda telefon numaranız karşıdaki kişide “Gizli Numara” olarak görünür. Bu işlem Vodafone, Turk Telekom (Avea) veya Turkcell için aynıdır.

Yukarıda anlattığımız yöntem sadece bir numara için geçerlidir. Yani her gizli arama yapmak istediğinizde arayacağınız numaranın başına #31# yapmanız gerekiyor. Ancak kalıcı olarak yapacağınız tüm aramalarda numaranızın gizlenmesini istiyorsanız aşağıda anlattığım  iki yöntemle bunu yapabilirsiniz.

İlk yöntemde telefon ayarlarına girerek çağrı seçeneklerini gizli hale getirmeniz gerekiyor.

Android telefonlar için; Ayarlar > Ağlar > Çağrı ayarları >  Daha Fazla > Ek Ayarlar seçeneğine giriş yaparak telefon numaranızı gizli hale getirebilirsiniz.

Ek Ayarlar kısmına geldikten sonra Numara Gönderimi kısmını klikleyin ve açılan pencerede “Numayı Gizle” seçeneğini seçin. Daha sonra fikrinizi değiştirirseniz “Numaramı Göster” seçeneğini seçebilirsiniz. Şebeke varsayılanı şebekeniz de tanımlı olan numara gizleme veya gösterme seçeneğidir.

iPhone telefonlarda numara gizleme olayı için; Ayarlar > Telefon seçeneğine girerek, aramayla ilgili tüm işlemlerinizi bu menüden yapabilirsiniz. Numara gizleme işlemi için “Numaramı Göster” seçeneğine giriş yapın. “Numaramı Göster” seçeneğini sağa kayırıp açık duruma (yeşil) getirirseniz, numaranız karşı tarafa görünecektir. Gizli arama yapmak için seçeneği sola kaydırarak kilidi kapalı duruma getirin. Bu durumda yaptığınız tüm aramalarda numaranız karşı tarafa gizli olarak görünecektir.

İkinci yöntem ise Vodafone, Turk Telekom (Avea) veya Turkcell mobil uygulama veya web sitesini ziyaret ederek “Online İşlemler” menüsünden yapabilirsiniz. Her GSM operatörünün birbirinden farklı sekmeleri bulunmaktadır. Bu nedenle GSM operatörünüz hangisi ise ona ait uygulamayı veya online işlemlerini kullanarak numara gizleme işlemini yapabilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı