Bilgi

Arpanet Nedir?


Arpanet yani acılımı  (Advanced Research Projects Agency Network)  ‘’Gelişmiş Araştırma Projeleri Dairesi Ağı’’ demektir. ABD savunma bakanlığı bünyesine bağlı ARPA tarafından geliştirilmiş evrenin ilk paket dağıtımı ağı ve evrensel internet ağının öncüsüdür.

Günümüzdeki seslerin ve verilerin iletiminde dünya çapındaki temeli olarak görülen paket dağıtım ağı veri işletiminde yeni ve önemli bir işlev görüyordu. Daha önceleri ise veri iletişimi devre dağıtım yöntemiyle dağıtılıyordu. Bu eski devrede telefonun ucundakilerin konuşmaları bitene dek diğer başka kişilerin iletişim kurması olanaksızdı.

Paket veri dağıtıma yöntemiyle bir sistemin bir iletişim hattı üzerinden birden çok cihazla haberleşmesi için verinin küçük küçük parçalarına ayırıp bu parçaları sonrasında paketler halinde düzeltilmesi gerekiyordu bu sayede bağlantı hattı birçok kişiyle paylaşılabiliyordu bir postaneden binlerce kişiye posta gönderilmesi gibi. Ve her paket birbirinden bağımsız bir şekilde gönderile biliyordu.

Lincoln Laboratuvarı bilim adamlarından  Larry Roberts tarafından tasarlanan ve geliştirilen bir paket dağıtım yönetimi ARPANET ‘in tasarımının temelini oluşturur.

Araştırma ve araştırmacıları birbirlerine bağlanması için geliştirilmiş ARPANET,  sonraları internetin gelişmesini sağlayan TCP/IP tanımının ortaya çıkmasını sağlamıştır.

arpanet map

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı