Bilgi

Arpanet Nedir? Arpanet Nasıl Geliştirildi?


ARPANET, Amerika Savunma Bakanlığı bünyesine bağlı ARPA yani Gelişmiş Savunma Araştırmaları Projeleri Birimi tarafından hazırlanan ilk paket dağıtımı ağı ve günümüz internetinin öncüsüdür. ARPANET’in tasarım aşamasının temelini, Lincoln Laboratuvarı bilim adamlarından biri olan Larry ROBERTS geliştirdiği bir paket dağıtım yöntemiyle oluşturmuştur.

1968 itibariyle ARPANET’in planları oluşturulmuştu. Bu plan ARPA tarafından onaylanmış ve 140 tane kuruluşa başvurularak, ARPANET’in satılması için yapılacak açık arttırmada fiyatının belirlenmesi isteğinde bulunuldu. Fakat bu şirketler içerisinde yalnızca 12 şirket bu isteğe cevap verdi. Yılsonuna gelindiğinde bu 12 şirketin sayısı 2’ye düştü ve ihale 7 Nisan 1969 tarihinde BBN şirketinin oldu.

BBN şirketi 1. Kuşak olan bir işlemci yapımı için Honeywell DDP-516’nın sağlamlaştırılmış halini kullanmaya karar verdi. DDP-516, 24 kb’lik bir belleğe ve 16 kanallı doğrudan bellek erişimli bir kontrol birimine sahipti. Özel olarak hazırlanan arayüzler çevirge bağlantıları ve sunucu için kullanıldı. DDP-516’nın ön yüzünde bulunan lambalara ek olarak 24 tane sinyal ışığından oluşan ve işlemcide bulunan iletişim kanallarının durumunu göstermek üzere üzerinde lamba kümesi bulunuyordu. İşlemcilerden her biri 4 adet yerel sunucuyu destekliyordu ve 6 tane işlemciyle bağlanılabiliyordu. BBN şirketinin başlangıçta 7 kişiden oluşan küçük ekibi çalışan bir sistemi kısa süre içinde yaparak tamamladılar. Bu sistem donanım ve dünyanın ilk paket dağıtma dağıtımından oluşuyordu ve 9 ay içinde tamamlandı.

ARPANET’in ilk kullanıldığı yerler üniversiteler ve araştırma birimleriydi. İlk hat Kaliforniya Üniversitesi ile SAE’de bulunan işlemciler arasında 21 Kasım 1969 tarihinde kurularak, 5 Aralık 1969 tarihinde tamamlanmıştır.

ARPANET zamanla daha da geliştirilerek daha ileri seviyelere adım adım tırmanmıştır. Bu ağa git gide daha fazla sunucu bağlanması sonucu ARPANET günümüz internetinin meydana çıktığı, doğduğu bir yapı haline gelmiştir. Bir efsaneye göre ARPANET’in amacı nükleer saldırılara karşı koymaktı. Fakat bu iddia Internet Society tarafından yalanlanmıştır. ARPANET zamanla toplumun daha çok desteğini alarak git gide tarih içerisinde gelişimini sürdürmüş ve günümüzde kullandığımız internetin yerini almış yani günümüz internetinin atası haline gelmiştir.

Kısaca ARPANET’i açıklayacak olursak, ARPANET ilk olarak günümüze göre düşünürsek çok basit bir sistem olduğu az çok anlaşılır fakat zaman içerisindeki gelişimi sayesinde günümüzde çok gelişmiş bir sistem halini almış ve günümüzde çok gelişmiş bir yapı yani internet olarak karşımıza çıkmıştır. ARPANET’in yapılış amacı gereği, ARPANET’i tasarlayan bilim adamları günümüzdeki interneti hayal bile etmemişlerdir belki de ama yaptıkları proje dünyaya ARPANET’in kuruluş tarihinden itibaren adım adım teknolojinin gelişmesini sağlamış, günümüzde çok iyi modern hizmetlerin ortaya çıkmasında öncülük etmiştir. Günümüzde gelişen ARPANET yani internet üzerinde yapamadığımız herhangi bir işlem yok denecek kadar azdır. Yani ARPANET doğduğundan bu güne sanal ortamda yapabileceklerimizi hep bir adım öne taşıyarak hayatımızı kolaylaştırmıştır.

arpanet map

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı