Bilgi

Asimo Robot Nedir? Kim Tarafından Üretilmiştir? Özellikleri Nelerdir?


Asimo, Honda Motor tarafından tasarlanmış ve üretilmiş olan dünyanın en gelişmiş ve sofistike insansı bir robotudur. 130 santimetre yüksekliğinde 54 kilogram ağırlığında olan robot, sırt çantası giymekte olan bir astronot görünümündedir ve iki ayak üstünde saatte 6 kilometreye varan bir hızda yürüyebilme ve koşabilme özelliğine sahiptir. Yaklaşık 3 saate şarj olup yaklaşık 1 saat kullanabiliyorsunuz. Asimo, Honda‘nın Araştırma ve Geliştirme Merkezi tarafından Japonya‘da üretilmiştir. 1986 yılında Honda tarafından başlatılan insansı robot serisinin 11. parçasıdır.

Resmi olarak, Asimo adı, İngilizce “Advanced Step in Innovative Mobility” tamlamasından türetilmiş bir kısaltmadır. Japoncada “aşimo” biçiminde okunur. İsmi birçok insan tarafından yazdığı robot kitaplarıyla tanınan Isaac Asimov ile ilişkilendirilse de bu tamamen bir rastlantıdır.

2007 yılı itibarıyla üretilmiş 46 adet ASIMO robotu bulunmaktadır. Her birinin üretimi 1 milyon ABD dolarından daha bir maliyeti olmuş ve yıllık 166.000 dolara kiralanabilirler.

Honda ASIMO’yu tek bir amaç için geliştirdi; insanlığa yardımcı olmak. ASIMO ileri, geri, adım adım ve yan yan yürüme gibi benzersiz hareket kabiliyetlerinin yanı sıra insan çevikliğinde ve hızında merdiven çıkabilme yeteneğine de sahip. Gündelik hayatımızda yaptığımız birçok hareketi yapabilecek yeteneğe sahip olacak ASIMO gelecekte insanlara yardım etmekle görevli olacak. ASIMO, yardıma ihtiyacı olan insanlar için ikinci bir göz, kulak, el ve kol olacak ve gündelik hayatlarına bir nevi bağımsızlık ve mobilite kazandıracak.

ABD’deki Silikon Vadisi’ndeki Robotics şirketinin Yönetici Başkanı Andra Keay, “Honda’nın insan-robot etkileşimi üzerine yaptığı deneylerden çıkan sonuçları görmek heyecan verici. Ancak gerçekçi olmak gerekirse Asimo’nun her eve girebilmesi için çok daha ucuz olması gerekiyor” dedi.

Asimo Tanıma ve Tanımlama Teknolojisi

Honda, ASIMO’ya insanlar ile daha iyi iletişim kurmasına olanak sağlayacak yeni birtakım özellikler eklenmiştir. Bu özellikler 5 kategori altında sınıflandırılabilir.

1- Hareketli Nesneleri Tanıma: ASIMO, başının üstüne iliştirilen kamera sayesinde yakaladığı görsel bilgiyi kullanır ve mesafeyi koruyarak çoklu nesnelerin hareketlerini saptayabilir. Bu özellikle birlikte, kamerasının yardımıyla hareket eden bir kişi ya da nesneyi takip edebilir; bir kişi ona yaklaştığında elini uzatarak onunla tokalaşabilir.

2- Jest ve Mimikleri Tanıma: ASIMO ayrıca yakınındaki bir elin hareketlerini ve duruşunu yorumlayabilir. Jest ve mimikleri algılar. Bu nedenle ASIMO yalnızca sesli komutlar ile değil insanın doğal hareketleri ile de yönetilebilir. Bu özellik ASIMO’ya ona bir el uzatıldğında bunu tanımlama olanağı verir. Ona gösterilen bir yöne doğru hareket edebilir. Biri ona el salladığında karşılık verebilir.

3- Çevre Tanıma: ASIMO, çevresindeki nesne ve arazi koşullarını tanımlayabilir ve hem kendi güvenliği hem de çevresindeki insanların güvenliği için uygun bir biçimde hareket eder. Örneğin, merdiven gibi bir tehlike saptadığında durur ve diğer nesne ve kişilere çarpmaktan kaçınır.

4- Sesleri Ayırt Edebilme: ASIMO’nun duyduğu seslerin kaynağını saptayabilmesi için özellikleri geliştirilmiştir. İnsan sesi ile diğer sesler arasındaki ayrımları anlayabilir. Adını duyduğunda karşılık verebilir. Ona doğru konuşan insana dönebilir ve düşme, kırılma gibi ani bir ses duyduğunda sesin geldiği yöne hareket edebilir. Kendisine yöneltilen sorulara kısa sözcüklerle yanıt verebilir ya da baş sallayabilir.

5- Yüz Tanıma: ASIMO, karşısındaki kişi hareket hâlinde olsa bile, insanların yüzünü tanıyabilme yetisine sahiptir. Yaklaşık 10 değişik yüzü tanıyabilir. Belleğine yüklediği takdirde onları adlarıyla çağırabilir.

Asimo Gelişim Süreci

  • Asimo 2000 olarak açıkladı.
  • Asimo için 2001 yılında kiralama açıklandı.
  • Akıllı Asimo, 2002 yılında açıklandı.
  • İleri Bilgili Asimo, 2004 yılında açıklandı.
  • Yeni Asimo, 2005 yılında açıklandı.

Kaynak:

  • https://www.honda.com.tr/asimo
  • http://www.wiki-zero.net
  • https://betanews.com/2014/07/18/hondas-asimo-robot-can-now-run-jump-and-recognize-voices/
  • https://www.bbc.com/turkce/haberler/2014/07/140717_asimo

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı