Bilgi

Adıma Instagram Hesabı Açılmış Ne Yapabilirim?


Herkese Merhaba. Adınıza sahte Instagram hesabı açıldıysa yapmanız gerekenleri anlatmaya çalışacağım. Öncelikle bu durumda şüphelendiğiniz birileri varsa panik yapmamanızı –bir anlık öfkeyle- başkalarını suçlayarak zan altında bırakmamanızı öneriyorum. Eğer sizi mağdur edebilecek bir durum söz konusu değilse ilk olarak atmanız gereken bazı adımlar bulunuyor.

Birincisi doğrudan Instagram Yardım Merkezinden (tıkla) “Birisi beni veya bir arkadaşımı taklit eden bir hesap açmış” seçeneğini kullanarak sizden istenen bilgileri girerek başvurunuzu yapın. Burada fotoğraflı bir kimlik belgenizin sadece ön yüzünü (ehliyet, nüfus cüzdanı vs) seri no ve TC. No kısımları karalayarak gönderin. Ayrıca açıklama ve sizin adınıza açılmış hesabın URL’sini girmeyi unutmayın. Bunu yaptıktan kısa bir süre sonra –yaklaşık 24 saat- içinde gerekli işlemleri (hesabın kapatılması, askıya alınması) yapılacaktır.

Eğer mağdur durumdaysanız ve istemediğiniz veya izinsiz çekilen fotoğraflarınız kullanılarak açıldıysa yukarıda anlattığım işlemlere ek olarak size en yakın savcılık makamına (ilgili hesabın fotoğrafları ile) başvurunuzu yapın. Savcılık makamı ilgili yöntemlerle söz konusu URL’yi yasaklayacaktır.

Muhtemelen burada “ulan acaba kim açmış bu hesabı” gibi bir soru aklınıza gelecektir. Ancak şunu net bir şekilde belirtmeliyim ki bu işlem ancak profesyonel kişilerce tespit edilebilir. Yani birinin bilgisayarın başına oturup uğraşması gerekiyor. Doğrudan adınıza sahte hesap açmış kişinin bulunması çok emek isteyen bir işlem olduğunu hatırlatayım. URL Yasaklama ile sahte profiliniz Türkiye sınırları içerisinde VPN veya özel programlar kullanılmadan erişim söz konusu olmayacaktır.

Burada karşımıza iki seçenek çıkıyor. Eğer söz konusu kullanıcı adı değişmiyorsa doğrudan konuşarak olayı çözmeye çalışın. Eğer kullanıcı buna yanaşmıyorsa yukarıda bahsettiğim yollara başvurarak hesabın kapatılması ve URL’sinin yasaklanmasını sağlayın.

İkinci seçenek kullanıcı adı sürekli değişiyorsa bu işlem oldukça daha zordur. Bu durumda yapmanız gereken yöntemlerden en bilineni fake hesap açarak kullanıcıya özel link göndererek IP’sini elde etmeye ve böylece ikna etmeye çalışmak veya kim olduğunu bulmaya çalışmak.

Hatırlatayım İnstagram, Facebook, Twitter gibi sosyal medya hesaplarında yapılan başvurularda sadece belirli durumlarda IP’leri paylaşmaktadır. Örneğin, insan kaçakçılığı, çocuk pornografisi vs. gibi. Bu durumda bile IP’ler ancak Savcılık Makamı gibi yasal yollardan tespit edilebilir. Yani kısaca IP’lerin tespit edilmesi çok zor bir işlemdir. Çünkü hesabı açan kişinin IP’sini İnstagram kendi sunucularında saklar. Bunu da öyle kolay kolay hiçbir devletle paylaşmaz. Yukarıda bahsettiğim çok istisnai durumlarda paylaşır.

Bunlar dışında yapabileceğiniz pek bir şey olmadığını söyleyebilirim.

3 Yorum

3 Yorum

 1. emre durmuş

  7 Mayıs 2019 at 11:50

  cidden yardımcı oluyor dediklerini uygulamanız öneririm

  • Aleyna

   5 Şubat 2023 at 14:10

   İnstagram hesabınız varmı sizin bana yardim edermisiniz ?

 2. Şükran

  15 Şubat 2022 at 21:12

  Numarayla hesap açılmış

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı