Bilgi

Asus Arez RX550 2GB 128Bit GDDR5 Ekran Kartı İnceleme


Herkese Merhaba. Bu yazımızda Asus Arez RX550 hakkında kısaca bilgi vermeye çalışacağız.

Bir bilgisayar için performans söz konusu olduğunda ekran kartı oldukça önemli bir donanım olarak karşımıza çıkıyor. Yeni nesil birçok anakart (masaüstü) piyasada bulunan tüm ekran kartılarını destekler nitelikte olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu nedenle -büyük ihtimalle- Asus Arez RX550 ekran kartı masaüstü bilgisayarınız için uyumlu olacağını söyleyebilirim.

Asus Arez RX550 ekran kartı üzerinde; 1 adet Native DVI-D, 1 adet Native HDMI 2.0 ve 1 adet Native DisplayPort giriş/çıkışı bulunuyor. Eğer monitörünüzde sadece VGA girişi varsa bir dönüştürücü almanızda fayda var. Yeni nesil bir monitör kullanıyorsanız muhtemelen dönüştürücüye ihtiyacınız kalmayacaktır. Hali hazırda birçok yeni nesil monitör HDMI girişini destekliyor.

Ekran kartı, 2 GB RAM ve 6000 Mhz bellek hızına sahip. GDDR5 Bellek tipi ve 128 Bit bellek arayüzü bulunuyor. Bu değerler özellikle CS:GO, League of Legends, PUBG, WOT gibi oyunları oynayanlar için ideal özellikte olduğunu söylemek mümkün. Kasmadan, donmadan bir oyunu oynamak için en uygun fiyatta ve performansta bir ekran kartı özelliğini taşıyor. Ancak burada şu unutulmamalıdır. Ekran kartı tek başına yeterli bir donanım birimi değildir. Bilgisayarınızın işlemcisi, RAM’i hatta depolama biriminiz (HHD veya SSD) performansa yani hıza önemli ölçüde etki edecektir. İşlemciniz çok güçsüz ise bu kez ekran kartını darboğaz edeceğinden bu hiçte istenmeyecek bir durumdur.

Bu ekran kartı başlangıç seviyesinde bir ekran kartı olduğunu unutmamak gerekiyor. Her ne kadar başlangıç seviyesinde bulunsa da orta seviyede bir çok erkan kartı ile yarışacak nitelikte özelliğe sahip. Burada benim max. 500 TL bütçem var hangi ekran kartını almalıyım dediğinizde ilk seçeneğinizin arasında bulunması gereken ekran kartlarından biridir. Fiyat performans olarak değerlendireceğiniz bu ekran kartı ile PUBG gibi bir oyunda ve medium ayarlarda 70-75 arası fps değeri almanız mümkün.

Yeni nesil anakartların üzerinde daha çok PCI Express 2.0 veya PCI Express 3.0 slotları bulunmaktadır. Bu slotlara (yuvalara) ekran kartları takılmaktadır. Bu anakart ise PCI Express 3.0 desteğine sahip. Akla gelen soru ise uyumluluktur. Yani siz PCI Express 2.0 bir anakarta PCI Express 3.0 ekran kartı takabilir miyiz? Sorusunu sorduğumuzda cevap EVET olacaktır. Problemsiz bir şekilde bilgisayar çalışacaktır.

Buradaki temel mantık hızdır. Yani PCI Express 2.0 anakarta PCI Express 3.0 ekran kartı taktığınızda anakart hızı ne ise o verimi alacaksınız. Yada anakart PCI Express 3.0 ise takacağınız ekran kartı PCI Express 2.0 olduğunda bu kez ekran kartının sahip olduğu hızda verim alacaksınız. Yani en düşük hıza göre. Normal bir kullanıcı iseniz alacağınız verim/performans çokta önemli olmayacaktır. Belirgin bir fark olmadığını söyleyebilirim. Üst düzey kullanıcılar bu özelliklere dikkat ettiğini söyleyeyim.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı