Bilgi

PCI Express 2.0 bir Anakarta PCI Express 3.0 Ekran Kartı


Yeni nesil anakartların üzerinde daha çok PCI Express 2.0 veya PCI Express 3.0 slotları bulunmaktadır. Bu slotlara (yuvalara) ekran kartları takılmaktadır. Aynı şekilde bir ekran kartı aldığınız zaman özelliklerinde PCI Express 2.0 veya PCI Express 3.0 olduğunu görmekteyiz. Akla gelen soru ise uyumluluktur. Yani siz PCI Express 2.0 bir anakarta PCI Express 3.0 ekran kartı takabilir miyiz? Veya PCI Express 3.0 anakarta PCI Express 2.0 özelliğinde ekran kartı takabilir miyiz? Sorularına sorduğumuzda cevap EVET olacaktır. Problemsiz bir şekilde bilgisayar çalışacaktır.

Buradaki temel mantık hızdır. Yani PCI Express 2.0 anakarta PCI Express 3.0 ekran kartı taktığınızda anakart hızı ne ise o verimi alacaksınız. Yada anakart PCI Express 3.0 ise takacağınız ekran kartı PCI Express 2.0 olduğunda bu kez ekran kartının sahip olduğu hızda verim alacaksınız. Yani en düşük hıza göre.

Normal bir kullanıcı iseniz alacağınız verim/performans çokta önemli olmayacaktır. Belirgin bir fark olmadığını söyleyebilirim. Üst düzey kullanıcılar bu özelliklere dikkat ettiğini söyleyeyim.

1 Yorum

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı