Bilgi

Asus VG245HE 24″ FreeSYNC Full HD Oyuncu Monitör Yorum ve İnceleme


Herkese Merhaba. Uzun zaman önce aldığım monitörümün eskidiğini düşünerek yeni bir monitör almaya karar verdim. Birkaç günlük araştırmadan sonra Asus VG245HE Modelini almaya karar verdim. Aslında bu modelin Asus VG245H modeli de bulunuyor. Ancak aralarında fiyat olarak 124 TL gibi bir fiyat bulunmasına rağmen birbirlerine karşı çokta önemsenecek bir farkları neredeyse yok gibi. Lükste sınır olmadığından Asus VG245HE modeli bana çok cazip geldi ve yaklaşık 942 TL gibi bir fiyata hepsiburada.com’dan satın aldım.

Asus VG245HE Monitörün özelliklerinden kısaca bahsetmek gerekirse 4.7 kg ağırlığında, 24 inç (61 cm), siyah renkli gövdeye sahip bir oyuncu monitörü. Her ne kadar oyuncu monitürü desekte bir çok alanda rahatlıkla kullanılabilecek oldukça şık bir tasarıma sahip olduğunu söyleyebilirim. Bu monitörümüz Flicker-Free teknolojisi sayesinde titreşimi olabildiğince azaltarak göz zorlanması ve diğer zarar verici etkileri azaltıyor. Ayrıca ASUS “Ultra Düşük Mavi Işık Teknolojisi” sayesinde ASUS VG245HE’ın yaydığı zararlı mavi ışık seviyesini minimize etmnektedir.

Bu cihazı alan bir çok kişinin elbette ilk gördüğü şey FreeSync Teknolojisi olduğuna eminim. AMD FreeSync Teknolojisi sayesinde ekranda oluşan yırtılma ve kırılmaların önüne geçerek size daha kusursuz görseller ve akıcı oyun deneyimi sağlıyor. FPS, yarış, gerçek zamanlı strateji ve spor oyunlarında avantaj kazanırsınız. Ancak bahsettiğimiz FreeSync Teknolojisi INTEL ekran kartları için geçerli değildir. Bu arada hatırlatalım AMD FreeSync 40Hz – 75Hz arası yenileme hızlarında çalışmaktadır.

Asus VG245HE oldukça büyük bir kutu içerisinde geliyor. Yalnız kutu içerisinden çıkarırken biraz dikkatli olmanızda fayda var. Yoksa bazı kablo ve alt parçalar etrafa savrulabiliyor. Monitörü kutudan çıkardıktan sonra oturma tablası üzerindeki iki metal çubuk üzerine hemen yerleştirin ve yerleştirme işleminden sonra tablanın alt kısmındaki vidayı elle çevirerek tablayı monitöre sabitleştirin.

ASUS VG245HE iki adet HDMI girişi ve bir adet VGA girişi barındırır. Özellikle iki adet HDMI girişi sayesinde monitörünüze bilgisayarınızı ve oyun konsolunuzu aynı anda bağlama şansına sahip olacaksınız.

Kutu içerisinden HDMI ve VGA Kablosu ile adaptörlü güç kablosu çıkıyor. HDMI veya VGA kullama olayı tamamen isteğinize bağlı. Çok fark ediyor mu bunu ancak testlerde ortaya çıkacağını düşünüyorum. Normal olarak bunu fark etmek biraz imkansız gibi.  HDMI veya VGA Kablosunu ikisini birden kasaya bağlarsanız sadece VGA çalışacaktır. Eğer siz VGA kablosunu çıkarıp HDMI takarsanız otomatik olarak HDMI’ya geçecektir.

Monitörü bilgisayara bağladıktan sonra sağ altta bulunan POWER simgesinin arka tarafından monitörü açın. Monitör ilk açıldığında çözünürlük değeri farklı gelebilir. Monitör için ideal çözünürlük 1920×1080 piksel. Ancak dilerseniz farklı çözünürlük seçeneklerini deneyebilirsiniz. Masa üstünüzden sağ klik yaptıktan sonra Ekran Çözünürlüğü deyin açılan pencerede 1920×1080 piksel dedikten sonra UYGULA deyin. Eğer denediğiniz farklı çözünürlüklerde ekran simsiyah gelirse klavyeden ESC (Escape) tuşuna basın. Eski çözünürlüğüne geçecektir.

Monitörü bilgisayara ilk kez bağladığınızda ekranın çok parlak olduğunu fark edeceksiniz. Bu nedenle Asus VG245HE Monitörünün ekran ayarlarını yapmanız gerekecektir. Bunun için ekranın ağ altında bulunan çarpı simgesinin arkasındaki tuşa bir kez basmanız yeterli. Böylece aşağıdaki gibi ayar kısmı açılacaktır. Kapatmak için tekrar çarpı simgesine basmanız yeterli. Çarpı simgesinin üst kısmında yön çubuğu bulunuyor. Bu yön çubuğu ile seçenekler arasında gezinebilir veya seçeneklere ait değerleri değiştirebilirsiniz. Ben şahsen şimdilik Brightness (Parlaklık) 50, Contrast (Kontrast) 50 olarak seçtim. Bu benim için şimdilik ön ayar bakımından yeterli bir değer. 

Tabi yine bir diğer hazır ekran modları üzerindeki seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Ben Racing Mode seçtim. Siz Scenery, Racing, Cinema, RTS/RPG, FPS, sRGB modlarından birini tercihlerinize göre seçebilirsiniz.

Asus VG245HE Full HD oyun monitörümüz 75Hz yenileme hızı ve 1ms tepkime süresi sunar. Aslında bu değer monitörü kaliteli yapan önemli değerlerdir. ASUS’a özel olan GamePlus teknolojisi sayesinde Nişangah, Zamanlayıcı, FPS sayıcı giib fonksiyonları ile oyun içi iyileştirmeler sağlayarak oyun deneyiminizi geliştirir. Örneğin Nişangah ara yüzü, oynadığınız oyuna göre istediğiniz nişangahı seçmeniz için size dört ayrı seçenek sunmaktadır.

Farklı alanlarda en uygun şekilde kullanım için tasarlanan bu monitör VESA standartlarına uygun monte aparatlarıyla istediğiniz duvara veya standlara monte edilerek rahat ve ergonomik bir kullanım imkanı sağlamaktadır.

Sonuç olarak Asus VG245HE monitörümüzü kesinlikle beğendiğimi söyleyebilirim. Ekran olabildiğince ideal ölçülerde. Aslında kullandığım LG Flatron W2243S monitörüm 21.5 inç‘ti. Bunu yani  Asus VG245HE alırken biraz tereddütte kaldım. Ekran büyük gelebilir diye düşündüm. Ancak alınabilecek en ideal ölçülerde olduğunu söylemeliyim. Ekran kalitesi zaten ilk açılışında hemen fark ediyorsunuz. Özellikle çerçeve ve dış yapısının çok sağlam olduğunu incelerken rahatlıkla anlayabiliyorsunuz. 

Aldığım monitörde ölü piksel yok. Bu olay tamamen şans. Aslında ölü piksel sorunu tam olarak garanti kapsamına girip girmediği halen tartışmalı bir konu.

Benden bu kadar. Herkese bol güneşli günler.

Selametle.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı