Bilgi

Bir Doktorun Bütün Dünyayı Etkileyen Şok Edici Fotoğrafı


Tarihler 1985‘i gösterdiğinde Polonya Sovyetler Birliğinden daha yeni ayrılmış ve arkasında çökmüş bir sağlık sistemi bırakmıştı. Bu esnada Polonya’nın güneyinde ve Yukarı Silezya bölgesinde yer alan Zabrze’De bir cerrah olan Zbigniew Religa adındaki doktor bir çok meslektaşının yaşından dolayı ameliyatına yanaşmadığı Tadeusz Zitkevits‘e kalp nakli yapmaya karar verir.

Ameliyat tam tamına 23 saat sürmüştür. Ameliyat sona erdiğinde National Geographic‘ten James Stanfield o anı ölümsüzleştirir. Bu fotoğraf öyle ki dünyada bir ameliyat masasındaki hasta, doktor ve asistan portresini resmen hafızalara kazımıştır.

Polonya’nın ve aynı zamanda  Zbigniew Religa‘nın ilk başarılı kalp nakli böylece gerçekleşmiş oldu. Hasta Tadeusz Zitkevits kalp naklinden 30 yıl sonra yani 2017’de hayatını kaybetti. Öyleki Tadeusz Zitkevits’in ölümü  Zbigniew Religa’dan 9 yıl sonra olması fotoğraf karesini bir kez daha ölümsüz hale getiriyor. Religa ağır bir sigara içiciydi ve 2007’de teşhis edilen akciğer kanserinden öldü.

Fotoğrafta Religa hastanın yaşam belirtilerini izlediği bir monitöre bakarken yüzündeki gerginliği görüyoruz. Asistanının yorgunluktan bir köşede uyuya kaldığı görülen fotoğrafta ameliyathanenin soğuk ortamını tamamen hissettiriyor.

Fotoğrafı ilginç kılan bir diğer şey ise Religa’nın bu ameliyatı ilk defa yapması ve bu konuda herhangi bir eğitim almamış olmasıdır. Bu fotoğraf hikayesi bir filme dönüştürülüp bir çok festivalde ödül almıştır.

2014 Polonya yapım Bogowie (Tanrılar) filminde katı rejim rüzgarı altında, hırslı bir kalp cerrahı Dr. Religa‘nın tüm engelleri aşarak Polonya’nın ilk kalp naklini yapmak için tükenmeyen çabasını izliyoruz.

Altta kalp nakli yapılan hasta Tadeusz Zitkevits’in fotoğraftan 25 yıl sonra National Geographic’e verdiği poz.

Kaynak: 

  • https://www.dentalorg.com/the-most-iconic-photo-of-a-doctor-that-shocked-the-whole-world.html

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı