Bilgi

Balıklar Uyur Mu?


Tüm canlıların uyku ihtiyacı olduğu gibi balıklar da uyumaktadırlar. Ancak balıkların göz kapakları bulunmamaktadır. Bu yüzden balıkların uyudukları anlaşılamamaktadır. Uyuduklarını anlamak imkansız olabilmektedir.

Gün içerisinde bütün canlılar bu dilimin bir kısmını dinlenerek ya da uyuyarak geçirmek zorundadırlar. Çünkü vücudun buna çok ihtiyacı vardır. Uyku, canlılar için hayati bir öneme sahiptir, çünkü bu şekilde metabolizmamız sağlıklı kalabilmektedir. Bu yüzden balıklar da uykuya ihtiyaç duymaktadırlar.

Balıklar için uyku vakitleri çok farklı olabilmektedir. Bazıları geceleri bazıları ise gündüz vakitlerinde uyumayı, dinlenmeyi tercih eder. Anlaşılması zordur ancak daha az aktif olurlar. Hareketleri uyku zamanında çok azdır. Kıpırdamadan, hareketsiz bir şekilde duruyorlarsa büyük bir ihtimal ile uyuyorlardır. Uyku halinde ya çok yavaş yüzerler ya da hiç kıpırdamazlar. Yem verdiğiniz zaman  tepki vermiyor ise uyuyordur. Balık türlerinin uykuları çok farklı şekillerde olabilir. Kimisi sadece kıpırdamadan durur kimisi sadece kuyruğunu hareket ettirir gibi farklı duruşlar sergilerler.

Balıklar uyurken su üstünde sabit kalabilmektedir, suyun dibine düşmezler, suyun yüzeyine de çıkmazlar. Yüzme keselerine sahip oldukları için böyle bir özellikleri vardır. Balıkların beyinlerinin işleyiş şekli farklıdır. Bu işleyiş farkı  balıkların hem uyumasını uyurken de yüzebilmelerini sağlamaktadır. Yani  balıklar uyurken aynı zamanda da yüzebilirler.

Köpek balıkları da uyur. Onların uyudukları zar şeklinde bir göz kapakları olduğu için anlaşılabilmektedir ve köpek balıkları uyurken hiç hareket etmezler .

Balıkların göz kapakları yoktur, çünkü onların gözleri su içinde oldukları için hep nemlidir. Bu yüzden göz kapağına ihtiyaçları bulunmamaktadır.

Balıkların uyku türleri, uyuma şekilleri uyuma saatleri farklı olduğu için biri gece biri gündüz uyur ve uyudukları mekanlarda balıklar için farklılık göstermektedir.

Bir balık türü olan Parrrotfish ise ilginç bir şekilde uyku esnasında kendini mukus içerikli bir koza ile çevrelemektedir. Yani uyku tulumu gibi düşünülebilir bu durum. Tilipia adlı balık türü de ilginç bir şekilde yaklaşık 5 aylık olana kadar hiç uyumamaktadır. (AŞ)

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı