Bilgi

Dünyanın En Tehlikeli 10 Örümceği


Dünyamızda yüzlerce örümcek türü bulunuyor ancak bunlardan bir kısmı zehirli türlerdir. Bazı türlerin zehirleri insanlar üzerinde ölüme kadar yol açabilir. Şimdi size bu zehirli türlerden en tehlikelilerini sıralayacağız.

1-Kırmızıdul Örümceği

Bu örümceğin baş ve göğüs kısmı ve birde bacakları kırmızımsıdır. Karın kısmı ise kahverengi ve siyah renk aralığındadır. Diğer örümceklerden bu görünüm ile ayrılır. Bu örümceklerin karnının alt kısmında işe belli ya da belirsiz bir kırmızı leke bulunur. Karnın üst tarafında ise bulunan kırmızı noktalar beyaz bir çizgi ile çevrilmiştir. Ayrıca sert bir kabuğa sahiptir. Küçük bir örümcekle ancak çok tehlikelidir. Genelde böcekler ile beslenir ama bir insanın kıyafetine, ayakkabısız sıkışır ise insanı da ısırır. Sağlık sorunları olan insanlar için çok fazla tehlikeli hale gelmektedir.

2-Brezilya Gezgin Örümceği

Büyük, kahverengi ve kıllı bir vücuda sahiptir. Dünya üzerinde bulunan en zehirli canlılardan biridir bu örümcek. Guinnes Rekolar Kitabında ise en güçlü zehre sahip olarak yer almıştır. Eğer bu örümceği kızdırırsanız size defalarca arka arkaya ısırabilir. Bu türün zehri insanı 2 saat için öldürebilmektedir. Bu örümceğin zehri erkeklerde 4 saat süren bir ereksiyona neden olmaktadır. Ancak bu ereksiyon son derece ağrılı be sancılı geçmektedir.

3-Kurt Örümceği

Takip etmeleri ile bilinen bu türler ayrıca saldırgandır. Bu yüzden ona bu isim verilmiştir. Kahverengi ve tüylüdür, karnı açık gri renktedir ve bacakları siyah şeritlere sahiptir. İki büyük gözünün altında 4 adet küçük gözü bulunur. Uzun ve sağlam bacaklara sahip olduğu için çok hızlı hareket edebilen bir türdür. Yumurtalarını karnında bağlı tutmaktadırlar. Karnında yer alan ipek bir kase içindedir yavruları. Çok fazla türe sahiptir. Küçük türleri bile orta boyutlardadır. Sıcak, kuru iklimleri tercih ederler.

4-Huni Ağlı Örümcek

İsimleri onlara ürettikleri ağların huni şekline benzemesinden dolayı verilmiştir. Bu türler avlarına saldıracakları zaman huninin en dar kısmında bekler ve avı yaklaşınca dışarı fırlar. Büyük ve kahverengi bir türdür. Zehri ile öldürdüğü insanlar bulunmaktadır. Avustralya’da bulunan Atrax cinsi ise bu türün en tehlikelisidir.

5-Karadul Örümceği

Çiftleştikten sonra dişilerini yiyen bir örümcek türüdür. Böcek ile beslenmektedirler. Dişleri siyah renktedir. Erkeklerinin karnında kırmızı ve beyaz çizgiler bulunmaktadır. Isırıkları çok ölümcül olabilmektedir, özellikle çocuk ve yaşlılar için. Kanada, Amerika Birleşik Devletleri ve Latin Amerika’da bulunurlar.

6-Sarı Keseli Örümcek

Amerika Birleşik Devletlerinde bulunur. Isırığı insanlar için çok tehlikelidir. Çoğunlukla yumurtalarını korurken ısırabilirler. Vücutları yaklaşık 3 ve 15 cm aralığında yer alıyor. Sakin ve uysal bir yaratık değillerdir.

7-Kahverengi Yalnız Örümcek

Bu örümceğin zehri kan damarlarının duvarlarını yok edebilmektedir. Genellikle Amerika Birleşik Devletlerinde görülmektedir. Ölümler nadirdir ancak iltihap yaratarak ölüme neden oldukları da görülen bir türdür. Boyutları yaklaşık 7 mm’dir. Erkek olanları 119, dişileri ise 134 gün içinde cinsel olgunluğa ulaşır.

8-Altı Gözlü Kum Örümceği

Vücutları 50 mm boyutlarındadır. Panzehiri ise henüz bulunamamıştır. Zehri çok kuvvetlidir.

9- Redback Örümceği

Avustralya sınırları içinde rastlanan bir türdür. Bu örümceğin zehri doğrudan sinirlere etki etmektedir. Isırdıkları zaman bıraktıkları zehir kontrol edilebilmektedir, panzehiri bulunur. Isırığı yaklaşık 1 saat içerisinde etkisini gösterir.

10-Fare Örümceği

Avustralya’nın  birçok bölgesinde bulunan bir türdür. Genelde böcekler ile besin ihtiyaçlarını karşılarlar. İnsanları soktukları zaman ise solunum yetersizliği, koma gibi ciddi sorunlara neden olabilirler. (AŞ)

1 Yorum

1 Yorum

  1. Ece Kara

    24 Mart 2024 at 10:44

    Çok akıllıcaymış bu. Çok beğendim.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı