Bilgi

Başkasının IP Adresini Nasıl Bulabilirim?


Herkese Merhaba. Bu yazımızda sizlere basit bir şekilde “Başkasının Kişinin IP Adresini Nasıl Bulabilirim?” Sorusuna cevap vermeye çalışacağım. Aslında “IP Tespit Etme” oldukça kolay bir işlem. Bir çok yolu bulunuyor. Burada –kafaları karıştırmadan- herkesin yapabileceği şekilde -farklı- bir işlemden bahsedeceğim.

Öğrenmek istediğiniz “IP Numarası” ile ne yapmak istiyorsunuz tam olarak bilemiyorum. Ancak özellikle sosyal medya (Instagram, Facebook, Twitter) hesaplarınız başkasının eline geçtiyse veya kullanmakta olduğunuz mail adresi (Gmail, Hotmail vs.) çalındıysa en azından karşıdaki kişiyi caydırma açısından şikayet edebileceğiniz bir koz olur elinizde. Böylelikle yasal yollardan hesabınızı ele geçiren kişiyi öğrenebilir ve gerekli adımları atabilirsiniz. Bunun dışında IP Adresi ile yapabileceğiniz bir şey olmuyor. Yani birisinin IP adresini öğrendiğinizde bu sadece bir numaradan ibarettir. Tek başına hiçbir şey ifade etmez. Örneğin kullandığınız cep telefonların mobil ağları, bağlandığınız kablosuz veya kablolu ağların IP’leri sürekli değişmektedir. Sadece kurumsal yapılarda ve özel talep durumlarınsa sabit IP tahsis edilmektedir. Buradan öğrendiğiniz herhangi bir IP’den yasal olmayan işlemler yapamamanızı öneriyorum. Ayrıca başta dediğim gibi IP’ler sürekli değişmekte ve özel programlar kullanılarak farklı/fake IP’ler alınabilmektedir. Eğer suç oluşturan bir durum söz konusu ise kesinlikle savcılık, emniyet gibi yasal mercilere başvurmanızı tavsiye ediyorum. Ayrıca bir hatırlatma daha yapayım, diyelim bir cafenin, okulun, işyerinin Wifi ağını kullanıyorsunuz. O cafe, okul, işyerinde bulunan herkes dışarı çıktığı IP aynı olacaktır.  Sadece iç/yerel ağda kullanılan IP’ler farklıdır.

Bu nedenle elde edeceğiniz sonuçlar tamamen net sonuç üretmeyecektir.

Karşımızdaki Kişinin IP Adresini Nasıl Bulabilirim?

Burada karşıdaki kişiye bir link atıyoruz. Kişi o linki kliklediği anda mail adresimize o kişinin IP Adresi geliyor. İşlem mantığı kısaca böyle. Linki kliklemesini sağlamanız tamamen sizin becerinize kalmış bir durum. Şimdi adım adım anlatalım.

1- İlk olarak buradaki (tıkla) linki klikliyoruz ve karşımıza çıkan “Start Creating Tokens!” yazısını/butonunu klikliyoruz.

2- “Generate your Canarytoken here” yazan yerin altına IP Adresinin/Numarasının gelmesini istediğiniz mail adresinizi yazın. Onun hemen altına ise “kafanıza göre kısa bir şeyler yazın” örneğin “Merhaba” gibi. Sonrasında Generate Token diyoruz.

3- Generate Token dedikten sonra sayfayı biraz aşağı kaydırıyoruz ve “Web Bugs” yazan yeri klikliyoruz. Açılan yere sağdan soldan bulduğunuz önemsiz bir fotoğrafı “Dosya Seç” kısmından seçin ve “Upluad İmage” diyelim.

4- Açılan sayfadan URL: yazan yeri bir yere kopyalayın. Ardından “Mail Enabled” yazan yeri seçili hale getirip Gönder diyelim.

5- Kopyaladığımız link çok uzun olduğu için karşıdaki kişi linki kliklemeyebilir. Bunun için linki https://goo.gl/ linkine giderek “Simplify your links” yazan yere yapıştırıp “Shorten URL” deyin ve karşınıza linkin kısaltılmış hali gelecek. Bunu kısa linki kopyalayıp DONE deyin.

6- En son kopyaladığınız bu kısa linki kime gönderirseniz o linki kliklendiği anda mail adresinize linki klikleyenin IP Adresi gelecektir. Burada isterseniz çalınan hesabınıza gönderebilir veya başka şekilde ulaştırabilirsiniz. Bazı durumlarda gelen mail gereksizler/önemsizler klasörüne düşebilir. Gelen mail “StationX Canarytokens” adı ve “ALERT – StationX Canarytoken Triggered” konusu ile gelecektir.

7- İşlemimiz basit bir şekilde böyle. Eğer VPN vs. gibi uygulamalar kullanılmıyorsa gelen IP adresi doğru IP adresidir. Eğer bir telefona veya eve ait internet ise şikayet durumunda tespiti daha kolay olacaktır.

Şunu açıklığa kavuşturalım. IP Adresi ile hiçbir işlem yapılmaz. Sadece yasal yollarla (savcılık vs.) şikayet durumlarında kullanılabilir. Ancak burada örneğin bir cafeden İP gelmişse kişinin tespiti çok zordur. Çünkü o cafede bulunan herkesin dışarıya çıkan IP adresi aynıdır. Ancak bir eve ait veya telefona ait bir IP ise şikayet durumunda o kişi ancak yasal yollarla tespit edilmesi mümkündür. Tabi yasal yolları kullanmanız için makul bir gerekçe sunmalısınız. Yoksa hem siz hem de karşıdaki kişiyi mağdur edebilir, içinden çıkılamaz durumlara girebilirsiniz.

Buradan Gelen IP Adresinden Yer Tespiti: (Net Konumu Vermez)

http://www.ipsorgu.com/

Buradan Size Ait IP Adresini Öğrenebilirsiniz:

https://ip-adresim.net/

Sorunuz vs. varsa yorum kısmında yazarsanız kısa süre içerisinde cevap vermeye çalışacağım.

12 Yorum

12 Yorum

 1. Oyku

  16 Eylül 2018 at 15:34

  Maalesef olmuyor islem sonunda hata veriyor

 2. Aydın

  18 Aralık 2018 at 01:32

  Hocam bi sorum olcakti size ya geçen bir chat sitesinde geziniyordum kzn biryle konstuk sonra o chat sitesnden benim bağlantı adresimi artık ip midir nedir bilmiorum onu bulmuş ekran görüntüsüyle birlkte şikayet etmiş sözde sizce sıkıntı olur mu hani dediniz ya ip adresi her internete bağlandığınızda değişir diye beni aydnlatr msnnnz hocam ya size zahmet

 3. Yusuf

  24 Aralık 2018 at 01:15

  Arkadaş bu link kısaltma diye koyduğun link çalışmıyor.

 4. Nail Ağca

  27 Aralık 2018 at 11:36

  Selamunaleyküm
  Karşı tarafın mail adresini yazmam gerekiyor galiba 2 de
  O yok napayım

 5. Bahar

  31 Aralık 2018 at 04:39

  Meraba bana telefonuma bi ip kodu geldi mesejden nasl kodu olduğunu anlamiyorum yardamci olurmusunuz

 6. ali

  24 Haziran 2019 at 15:53

  twitter içinde geçerli mi

 7. eray

  21 Nisan 2020 at 16:23

  linke tıkladığımızda açılan sayfayı özelleştirme şansımız var mı

 8. Kenan

  29 Ağustos 2020 at 02:54

  Gayet basarili bir calisma yapilarak sunulmus.

  Yardimci olursaniz sevinirim. Neden linki kisalttigimizda paylastigimiz fotograf gorunmuyor.

 9. .

  17 Mart 2021 at 18:55

  Abi bende bunu kullanıyorum ama doğru ip adresi vermiyor rastgele bir ip atiyor

 10. Harun

  1 Ocak 2023 at 15:37

  Peki Bu e posta hangi mail adresine nasıl gelcek

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı