Bilgi

Bilgisayara format atmak zararlı mı?


Bir çok kişi canı sıkıldıkça yada bilgisayarında yolunda olmayan bir şeyler gördüğünde hemen format atma yoluna gider. Amaç tertemiz bir sayfa açmak olsa da aslında durum sanıldığı gibi değildir. Bu makalemizde Bilgisayara format atmak zararlı mı? sorusuna yanıt vermeye çalışağız.

Bilgisayara öncelikle format atmak belirli bir yerde faydalıdır. Bilgisayarınızı belirli dönemlerde format atmanız bilgisayarınızın sıfırdan kurulması bir bakıma performans veya sonradan yaşanabilecek veri kayıplarına karşı güzel bir çözümdür. Böylece bilgisayarınızın belirli alanlarını işgal eden virüs, trojan gibi zararlı yazılımlarıda silmiş olursunuz. Ayrıca bilgisayarınızda kaybolan ve başka birimler için kullanılan -boşa giden- bellek miktarını tekrar kazanmış olursunuz. Format sonrası gerekli tüm programları kurup gerekli driverlerı yüklediyseniz %100 verim elde edersiniz.

Peki ya zararlar. Efenim harddiski bir defter gibi düşünün sürekli yazıp yazıp sildiğinizi. Ancak bu süre sonra kapkara bir defter halini alacaktır. Harddiskte bilgiler kalıcı olarak hiçbir zaman silinmez. Her yazdığınız bilgi sildiğiniz bilginin üzerine yazılır. Siz her seferinde format attığınız bilgiler sürekli üst üst yazılır ve bir süre sonra harddis arızası yada bilgisayarınızın çökmesi durumu ile karşı karşıya kalırsınız. Normalde yılda belki 2-3 kez format normaldir. Ama aşırısı emin olun bilgisayarınızı bir süre sonra kullanılmaz hale getirecektir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı