Bilgi

Siber Saldırılara Karşı Siber Füzyon Merkezi


Bilim kurgu filmlerinde sık rastladığımız bir durum ancak gerçekte gelecek 10 yıl içerisinde siber savaşların başlayacağı kesin. Aslında bulunduğumuz yüzyılda siber savaşlara start verildi diyebiliriz. Artık çoklu askeri cephe savaşları devri kapandı. Savaşlar daha çok elektronik silahların desteği ile sayısı az operasyonel gruplar tarafından yapılıyor.

Kuşkusuz burada ön plana çıkan en önemli şey ise düşman yada karşı unsurun elektronik sistemlerini sabote etme, ekonomik zarar verme, propaganda v.b. unsurlarla karşı tarafı caydırmak, yıpratmak. Ortadoğu bir cehennem kazanına dönerken Savunma Teknolojileri ve Mühendislik AŞ (STM), yapılabilecek siber saldırıları önceden tespit etme görevini üstlenecek Siber Füzyon Merkezi’ni Ankara’da kurmaya hazırlanıyor. Bu merkez karşılaşılabilecek siber saldırıları önceden tespit ederek ilgili makamların gerekli önlemleri almasını sağlayacak ve krize dönüşmeden saldırıları engellemeyecek.

Siber Füzyon Merkezi önümüzdeki aylarda çalışmalara başlaması bekleniyor. Böylece yeni tehditlere karşı koordineli hareket edecek bir ekibi barındıracak olan bu siber merkezin içinde yer alan ekiplerde, siber güvenlik uzmanlarının yanı sıra matematik, mühendislik, istatistik, görüntü, yazılım ve ses işleme gibi birçok farklı alanda görev yapan kişiler yer alacak.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı