Bilgi

Bilgisayarım Hangi RAM’leri Destekler


Bilgisayarınıza yeni bir RAM almak istiyorsunuz ve hangi RAM’in anakartınıza uyumlu olup olmadığını öğrenmek istiyorsunuz. Aslında bunu öğrenmenin bir çok yolu bulunuyor.  Ancak anlatacağım yöntemde net bir şekilde tabiri caizse nokta atışı yaparak bilgisayarınızın desteklediği RAM’leri öğrenebilirsiniz.

Bundan önce bilmeniz gereken bazı bilgileri vermeye çalışacağım. Öncelikle her anakart birbirinden farklı tipte RAM çalıştırır. Yani günümüzdeki bilgisayarların anakartları DDR, DDR2, DDR3, DDR4 tiplerinden –sadece- birini destekler. DDR3 RAM’i desteleyen bir anakarta DDR4 RAM olmaz. Çünkü çentikleri farklıdır. Ve dolaysıyla yuvaya oturmaz. Diğer bir durum Mhz dediğimiz Frekans yani Bellek Bus Hızıdır. Eğer ekstra bir RAM alacaksanız hali hazırda takılı olan RAM ile aynı frekansta olması gerekiyor. GB Dediğimiz bellek (ram) kapasitesi farklı olabilir ancak çalışması için aynı frekansta olması gerekiyor.

Bu anlaşıldıysa anakartınızın hangi RAM’leri desteklediğini öğrenmenin zamanı geldi.

Burada bulunan linkten AIDA64 Extreme Edition (Everest Ultimate) adlı programı indirip kurun. Program oldukça basit olup kısa bir sürede bilgisayarınıza indirip kurabilirsiniz. Programın ana amacı bilgisayarınızın sistemi ile ilgili tüm detaylar hakkında bilgi vermek. Programı çalıştırdıktan sonra Anakart >>> Çipset yazan kısma gelin ve Bilgi Alanı kısmında bilgisayarınızın desteklediği RAM tiplerini, frekansınız (Mhz) öğrenebilirsiniz.

Örneğin benim bilgisayarın anakartı en fazla 16 GB RAM kapasitesini destekliyor. DDR3 Slot yapısında/tipinde olup 1066 Mhz, 1333Mhz, 1600 Mhz RAM frekanslarından herhangi birini destekliyor.

Şimdi aklınıza benim bilgisayarımın Frekansı (Mhz), RAM Tipi, Kapasitesi Nedir? Diye bir soru gelirse onuda buradan öğrenebilirsiniz.

4 Yorum

4 Yorum

Yorum Yaz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top