Bilgi

Bilgisayarın Açılış Kapanış Saatlerinin Log Kayıtları


Log kayıtları oldukça önemlidir. Eğer geçmişe yönelik herhangi bir tarihte bir bilgisayarın ne zaman açılıp kapandığını öğrenmek istiyorsanız bilgisayarının Event’inden bunlara bakabilirsiniz. Aslında işletim sistemleri açılış kapanış saatlerinden tutun yaptığınız tüm işlemleri kayıt altında tutar. Bilgisayara program yükleme, güncelleme, sistemde değişiklik yapma gibi.

Mesela bilgisayarınızın saatini bile değiştirmeye kalksanız bunlar anında kayıt altında tutulur. Bu yaptığınız işlemlerin tamamı oldukça küçük boyuttaki verilere dönüştürülerek saklanır. Bazen işletim sistemi bu özelliklere göre bilgi alarak kullanabilir.

Ama kişisel veya kurumsal olarak genellikle ihtiyacımız olan bir bilgisayarın ne zaman açıldığı veya kapandığını görmektir diyebiliriz. Şimdi sizlere basit bir şekilde bunun nasıl yapıldığınız gösterelim.

Başlat >>> Çalıştır >>> eventvwr yazdıktan sonra açılan pencerede Windows Günlükleri altındaki Sistem kısmından bir bilgisayarın hangi tarihte açılıp hangi tarihte kapandığını 6005 ve 6006 olay kimliği ile görebiliriz. (Windows + R tuşuna basarak açılan panele eventvwr enter yapabilirsiniz)

 • 6005 >>> Bilgisayarın Açıldığı Zaman
 • 6006 >>> Bilgisayarın Kapatıldığı Zaman

eventwiever

4 Yorum

4 Yorum

 1. Murat

  6 Temmuz 2020 at 22:45

  Cüneyt bey selam bu kayıtlar silinebilirmi?
  silinirse nasıl silinir,
  bazı kullanıcıların bir aylık açılma kapanma saatleri yok,
  tşk ler.

  • Cüneyt Çağala

   13 Temmuz 2020 at 22:33

   hocam, bilgisayardaki bu kayıtlar silinebilir. burada detaylı bilgi biraz zor olacak. her kullanıcının kesinlikle kaydı yapılıyor. muhtemelen yanlış yere baktınız.

 2. K

  3 Aralık 2021 at 15:56

  Windows 10 için bu kayıtlari nasıl buluruz ?

 3. Mehmet

  2 Mart 2023 at 02:44

  Merhabalar. Bilgisayarda yüklü bir programda yaptığımız bir işlemi değiştirip düzelttiğimiz detaylı bir şekilde görünür mü yani hangi gün hangi saat ne işlem yapılmış görünür mü mesela geçen aydan düzeltilmesi gereken bir bilginin bir sonraki ay düzeltilmesi gibi görünür mü

"Yorum Yazın"

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı