Bilgi

Bilgisayarın Açıldığı Zamanı Öğrenme


Kullandığınız dizüstü veya masaüstü bilgisayarın hangi tarihten itibaren açık olduğunu öğrenmek için yapacağınız işlem Başlat >>> Çalıştır >>> cmd >>> açılan pencereye systeminfo yazdıktan sonra enter yapın.

systeminfo

Açılan pencerede Sistem Önyükleme Zamanı veya System Boot Time bilgisayarınızın açıldığı ilk anı göstermektedir. Bilgisayarınızı başlattığını (power) ilk anda kayıt edilir.

bilgisayarın açılış tarihi

Eğer bilgisayarınızın toplam çalışma süresini görmek istiyorsanız CTRL+ALT+DEL tuşlarına bastıktan sonra açılan kısımdan Görev Yöneticisini seçin ve buradan Performans kısmına gelin. Burada çalışma zamanı yazan kısımdaki süre bilgisayarınızın çalıştığı toplam zamanı göstermektedir.

bilgisayar açık kalma süresi

5 Yorum

5 Yorum

 1. Ezgi

  17 Şubat 2018 at 23:28

  Merhaba,

  Ben Teknosadan HP laptop aldım ancak Türkçe windows yükledikleri için İngilizceye çevirmelerini istedim ve geri götürdüm. Dediğimi yaptılar ancak bana geri gelen laptopun aynı laptop olmadığını düşünüyorum. Batarya tuşu gevşemiş ve CD sürücü gevşemiş halde geri geldi. Bunun aynı PC olup olmadığını anlamak için bilgisayarın ne zamandan beri kullanıldığını, ilk boot zamanını anlamak istiyorum. Windows’un yeniden yüklendiği tarihe ilk boot tarihine ulaşabiliyorum ancak bu formattan önce ilk ne zaman kullanılmış onu anlamanın bir yolu var mıdır sistem içinden? Çok teşekkürler.

  • Cüneyt Çağala

   19 Şubat 2018 at 20:30

   doğrudan seri numarasından anlayabilirsiniz. aldığınız fatura veya kutu üzerindeki ile karşılaştırın. aynı seri numarasına sahip değilse anlarsınız.

 2. Mert

  31 Ocak 2019 at 17:14

  Dediklerinizi birebir yaptım fakat bilgisayarım yaklaşık 6-7 aylık olmasına rağmen System Boot Time yerinde 30.01.2019 yazıyordu yani dünün tarihi..

  • Arda

   28 Mayıs 2020 at 13:19

   kardeşim o bilgisayarı ne zaman kurduysan yazar eğerki hiç format atılmadıysa bu bilgiler ilk açıldığı zamanı gösterir ben sürekli format atan biriyim karıştırmayı severim bilgisayarımı 11.05.2020 tarihinde format atmıştım ve bilgisayarı kurmuştum saat 00:59 da diyor açıldı halbuki ben daha önce aldım bilgisayarımı yani senin anlıycağın sana format atıp kakalarsalar oradan farkına bile varamassın windows 10 için böyle 7 için durumunda aynı olacağını düşünüyorum iyi günler

 3. Devran

  3 Ağustos 2022 at 01:15

  Merhaba
  Benim bir sorum olucakti ben elden ikinci el bilgisayar alacamda adam bana bilgisayari hiç kullanmadığını söyledi ben bilgisayarin ne kadar çalıştığını nasıl öğrene bilirim
  Teşekkür ederim. 🙂

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı