Bilgi

Bilgisayarın Kullanım Alanları


Bilgisayar, kendisine verdiğimiz herhangi bir bilgiyi/datayı istediğimizde saklayabilen tekrar istediğimizde geri verebilen elektronik cihaza denir. Günümüzde bilgisayarlar oldukça küçük boyulatlarda üretilmek ve bir çok alanda kullanılmaktadır.  Eskiden saatlerce uğraşılıp yapılan işler bilgisayarlar sayesinde uğraşılmadan saniyesinde halledilir boyuta gelmiştir. Bundan dolayıdır ki bilgisayarlar bütün alanlara aktarılmış ve yaygınlaştırılmıştır. Hayatımızın her anında bulunur hale gelmiştir. Günümüzde bilgisayarın kullanılmadığı alan yoktur. En çok kullanılan alanlar içerisinde eğitim ve öğretim, alışveriş, haberleşme, eğlence, iletişim, sağlık,  ekonomi gibi. Kullanıldığı alanları madde madde sıralayacak olursam;

Haberleşme; eski zamanlarda insanlar birbirleriyle ulaşmada mektup gibi zor araçlarla sağlamak zorunda kalmıştır. Ancak bilgisayarların ortaya çıkmasıyla dünyanın en uzağındaki biriyle bile haberleşmemiz bir e-mail atmamıza kalmıştır. Bilgisayarlar sayesinde kilometrelerce uzakta olan sevdiklerimizle görüntülü konuşma fırsatı yakalamışız onların sesini duyar hale gelmişizdir.

Eğitim ve öğretim; artık günümüzde bilgisayarlar eğitimin temel aracı olmuştur. Dersler bilgisayardaki sunum seklinde incelenir. Verilen ödevler bilgisayar aracılığıyla araştırılır yapılır, notlara bakmak için bile bilgisayarı kullanmak zorunda kalmışızdır. Neredeyse insanlar okula gitmeyecek, okulda işlenen dersleri cd şeklinde evde izleyeceklerdir. Ek olarak da insanlar kitap okumak isterlerse gidip kitap alacakları yere e- kitaptan faydalanabilirler.

Eğlence; son teknolojiyle birlikte oyun firmaları da oyun seviyesini arttırmış, ve kapasitesini geliştirmiştir. Böylece birçok insan dışarı çıkıp gezmek, eğlenmek yerine evde oturup bilgisayarında başında oyun oynayarak zaman geçirmektedir. GTA5, Assasins Creed, Counter bunlara örnek sayılabilir.

Ülke savunması; Günümüzde artık bir devletin bir devlete üstünlük sağlaması için kara harekatına veya hava harekatının yanında siber saldırı ve savunmada çok büyük yer tutmaktadır. Siber savaş sonunda ülkenin hava kontrol sistemini kesintiyi uğratmak, metro, tren gibi araçların arızalanmasına sebep açabilirsiniz.

Sağlık ve Hastane İşleri; Günümüzde bilgisayarın gelişmesiyle beraber Mr , tomografi gibi işlemler bilgisayarlar tarafından yapılır ve saniyesinde hazır hale getirilir. Kan ve idrar testi gibi sonuçlar bilgisayarlar tarafında öğrenilir. Aynı zamanda bir doktora gözükmek içinde bilgisayar aracılığıyla randevu almak gerekmektedir.

Alışveriş; insanlar markete gitmek yerine bilgisayar aracılığıyla alacaklarını sipariş edebilir. Gidecekleri konser biletini yine bilgisayarlar tarafından kolaylıkla sağlayacaklardır.

Bankacılık ve Fatura İşlemleri; insanlar hesaplarında paralarını aktarmada, bakiyelerini öğrenmede ATM’ye gerek duymadan, anında ihtiyacını karşılamaktadır. Fatura ödemelerinde banka sırası beklemeden bilgisayarlar tarafından halledilmektedir. Banka, muhasebe gibi kurum yapılarının işlerini gerçekleştirme bilgisayarı kullanmaktadır.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı