Bilgi

IrDA (Infrared Data Association) Nedir?


Infrared Data Association (IrDA) bir kızılötesi teknolojisidir. IrDA yani kızılötesi kablosuz veri iletişimini sağlayarak bize kolaylık sağlar. Uzaktan kumandalar bunun bir örneğidir. Kızılötesi teknolojisi ilk kez 30 firmanın birleşimiyle 1933 yılında Amerikada denenmiş ve başarılı olunmustur. IrDA insan hayatına teknolojik açıdan çok fayda getirmiştir. Son yıllarda çok fazla yaygınlaşan kızılötesi teknolojisi sadece insan hayatı için değil pek çok maddenin kimyasal analizleri de yardımıyla gerçekleşir. Ayrıca vücudun sıcaklık durumunun araştırılmasında, sanayide ve gözle görülemeyen yıldızların araştırılmasında yani astronomide kullanılır. Bunun yanında polisiye olaylarda görülmeyen yazıların, parmak izlerinin ve lekelerinin tespitinde de cok fazla yardımı olmustur.

IrDA

Kızılötesinin tanımını yapacak olursak;

Kızılötesi, görülebilen kırmızı ışıktan daha uzun dalga boyuna sahiptir ve gözle görülmeyen ışınlara denir. Kızılötesi ışınlar olarak da anılırlar. Isı detektörleri ile tespit edilenler en uzun dalga boyu olanlarıdır. IrDA ile cihazların haberleşebilmeleri için birbirinin görüş açısında ve kısa mesafede bulunması gerekmektedir. IrDA ile en fazla 4 Mbps hıza çıkılabilmekle birlikte 16 Mbps  100 Mbps, 512 Mbps ve 1 Gbps hızlarına çıkabilen versiyonları da üretilmekte ve gelliştirilmektedir.

Kızıl ötesi teknolojisini iki türlü şekide kullanmak mümkündür. Birincisi görüş hattıdır. ikincisi ise yansıma yöntemidir. Doğal olarak görüş hattı yöntemi diğerine oranla daha fazla veri iletimi sağlamaktadır. Ancak uygulamada daha geni alanı kapsaması için yansıma yöntemi tercih edilmektedir. Eski sayılabilecek bir teknolojidir. Yerini büyük bir hızla yerini Bluetooth teknolojisine bırakmaktadır.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı