Bilgi

Bilgisayarın Saati Sürekli Değişiyor (Kesin Çözüm)


Hepimizin bildiği gibi Türkiye’de bu yıldan itibaren “Kış Saati Uygulaması” kalktı. Bu konu ilgili olarak Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK)   bir uyarı açıklaması yayınladı. Yapılan açıklamada, “Resmi Gazete‘de 7 Eylül 2016’da yayınlanan karar ile gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla, bütün yurtta 27 Mart 2016 Pazar günü saat 03:00’ten itibaren bir saat ileri alınmak suretiyle başlatılan Yaz Saati Uygulaması‘nın sürdürülmesi kararlaştırılmış olup, 30 Ekim 2016 pazar günü saat 04:00’ten itibaren bir saat geri alınması ibaresi yürürlükten kaldırılmıştır” denildi.

Yaz Saati Uygulaması‘nın sürdürülmesi ile kullandığımız bilgisayarın saatleri sürekli olarak bir saat geride kalıyor. Düzeltme yapıldıktan sonra bile bilgisayar saati her yeniden başlatıldığında tekrar eski haline geliyor. Aslında bunun temel nedeni ayarların değiştirilmemesindne kaynaklanıyor. Türkiye’nin yeni saat diliminin UTC+2 yerine artık UTC+3 kullanılmaısı gerektiğinden dolayı bir çok bilgisayar kullanıcısı bu durumu farketmediğinden ben ayarları yaptığım halde saat yinede değişiyor şikayetinde bulunuyor. Şimdi sizlere 3 adımda bu sorunun nasıl üstesinden geleceğinizi anlatacağım.

 1- Bilgisayarınızın sağ altında bulunan saat-tarih kısmını klikleyin ve açılan pencerede saat tarih ayarlarını değiştir seçeneğini seçin.

 

2- Bu adımda açılan pencerede UTC+03:00 Bağdat‘ı seçin. Güncelleme henüz gelmediğinden dolayı İstanbul UTC+03:00 yok. Bunu aşağıdaki gibi yaptıktan sonra TAMAM deyin.

3- Ve son olarak İnternet Saati sekmesini seçerek alttaki AYARLARI DEĞİŞTİR‘i seçin ve açılan küçük panelde Aşağıdaki gibi chechbox’ı klikleyerek Şimdi güncelleştir deyin. Artık saat ve tarihiniz doğru. Bundan sonra değişmeyecek.

2 Yorum

2 Yorum

  1. gökhan

    22 Nisan 2018 at 13:25

    teşekkürler sayenizde kurtuldum.

  2. levent

    4 Ekim 2018 at 21:40

    saol arkadaşım sayende bende saati düzeltim.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı