Windows 10

Bilgisayarınızda Boşa Yer Kaplayan Dosyaları Programsız Silmek


Eğer bilgisayarınızın HDD (Harddisk) veya SSD’sinde kapasite problemi yaşıyorsanız, Windows 10 ile gelen özellik sayesinde bilgisayarınızda boşa yer kaplayan dosyaları programsız bir şekilde birkaç adımda silmenin mümkün. Böylece depolama biriminizde küçümsenmeyecek bir alan elde edebilirsiniz. Örneğin benim bilgisayarı kontrol ettiğimde HDD’min 10.2 GB’lık bir alanı geçici dosyalarla dolu olduğunu fark ettim. Şimdi birkaç adımda bu geçici dediğimiz -boşa yer kaplayan- dosyaları nasıl temizleyeceğinizi gösterelim.

1- Bilgisayarımızdan öncelikle “Ayarlar” sekmesine giderek açılan pencereden “Sistem” kısmını seçiyoruz. Ayarlar kısmına bilgisayarınızın “Başlat” sekmesine klikleyerek ulaşabilirsiniz.

2- Ardından “Depolama” seçeneği seçerek işletim sistemimizin yüklü olduğu sürücümüzü seçiyoruz.

3- Gelen sayfadan “Geçici Dosyalar” yazan sekmeyi seçiyoruz.

4- Bu kısımda biraz bekledikten sonra geçici dosyaların kapladığı alan karşımıza çıkacaktır. Burada bulunan tüm seçenekleri seçili hale getirip “Dosyaları Kaldırın” diyoruz. İşlemimiz duruma göre biraz uzun sürebilir. Kısa bir beklemenin ardından tüm geçici dosyalar temizlenecektir. Yaptığımız işlemin bilgisayarımıza herhangi bir zararı bulunmuyor. 

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı