Bilgi

BIOS Nedir? BIOS’un Görevi Nedir?


BIOS sistemi ‘’Basic Input/Output System’’ kelimelerinin baş harflerinin birleşmesiyle meydana gelmektedir. Türkçe olarak Temel Giriş/Çıkış Sistemi anlamına gelmektedir. BIOS bilgisayarın çalışması için gerekli en temel yapıdır. Sadece okunabilir bellek üzerine yazılmıştır. (Alttaki Şekilde BIOS Pili ve BIOS Çipi)

bios pili

BIOS ana kartın özelliklerini yönetebilmemiz, kullanabilmemiz ve diğer donanımlar arasında bir bağ kurmamıza yarar. Sadece burada olmasından dolayı burada kalıcıdır. Kalıcı olmasının sebebi ise her defasında bilgisayarı açtığımızda BIOS’ un işlem yapmasıdır. İşlem sistemimiz ve diğer donanımlar arasında bir bağ kurmamıza yarar. BIOS bir yazılım olduğundan, ana kartın dengeli ve performanslı çalışması için kullanıcılara ayar yapma olanağı sağlar.

BIOS donanımların çalışması için gereken parametreleri, kullandığımız işletim sistemine aktaran, küçük bir işletim sistemidir. Farklı farklı markaların ürettiği BIOS vardır. Örneğin; AWARD, AMI VE PHOENİX gibi. Bazı ana kartlarda Phoenix BIOS ile AWARD BIOS birleşerek ikisinin ortak ürünü olan BIOS kullanılmaya başlandı.

1 Yorum

1 Yorum

  1. kudret

    11 Ekim 2016 at 18:04

    Orta şeker

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı