Bilgi

CD, DVD, Blu-RAY Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?


CD Nedir ?

Görüntü,ses ve veri saklamaya yarayan bir araçtır. 1982 de Sony şirketinde çalışan biri tarafından icat edilip satılmaya başlanmıştır. Cdlerin çapları değişik olabiliyor. Standart olanlar 120 mm çapa, mini cd ler ise 60-80 mm arasında çapa sahiptirler. Ağırlığı ise çok hafiftir 15-20 gram arasında plastikten yapılmıştır. Cd-R, Cd-Rw, Cd-Da, Cd-Rom gibi çeşitleri vardır.

DVD Nedir ?

Dvd de bir kayıt aracıdır. Dvd-Audio, Dvd-Video, Dvd-Ram, Dvd-Rom, Dvd-R ve Dvd-Rv bunlar dvd nin çeşitleridir. Dvd’lerin kalınlığı 0,6 mm olup iki diskin birleşmesinden oluşan özel plastikten yapılmıştır.

  • Dvd-Video=Filmler,görüntüler ve seslerde kullanılıyor.
  • Dvd-Audio=Yüksek kaliteli seslerde kullanılıyor.
  • Dvd-R=Üzerine verilerin bir kere yazılabildiği dvd çeşididir.
  • Dvd-Rw=Üzerine verilerin tekrar yazılabildiği dvd çeşididir.

Blu-Ray Nedir ?

Geliştirilmesi ilk olarak Sony tarafından yapılıyor. Sonrasında ise Japonların başta olmak üzere Panasonic, Hitachi, Pioneer, Samsung,Philips,LG gibi firmalar tarafından üretiliyor. Blu-Ray çok büyük verileri depolamaya yardımcı oluyor. Videoları ise tek disk halinde saklayabilme özelliğine sahip. Blu-Ray’ın tek tabakalı olan çeşidi 25 gb kapasiteye,çift tabakalı olan çeşidi ise 50 gb kapasiteye sahiptir.

cd dvd bluray

Dvd ile Blu-Ray Farkları Nelerdir ?

İkisi arasındaki farklardan önemli olanı veri okunurken kullanılan lazerdir. Blu-Ray de 405 nm’lik mavi lazer kullanılırken,dvd lerde ise 650 nm’lik kırmızı lazer kullanılıyor. Diğer bir fark kapasite farkıdır. Tek katmanlı bir Blu-Ray diske 25 gb veri sığabiliyorken Dvd’de çift taraf ve çift katmanlı bir diske 17 gb veri sığıyor. Blu-Ray ın çözünürlüğü Dvd’ye göre daha iyidir.

Dvd-Cd  Farkları Nelerdir ?

Dvd’ler Cd ‘lere göre 7 kat daha fazla bilgi saklayabilme özelliğine sahiptirler. Bir diğer fark ise fiziksel olarak Cd’ler tek bir yüzeyden oluşur ve veri bu yüzeyden okunuyor. Dvd ise alt alta iki katmandan oluşup iki katmanda da veri okuma yapılabiliyor.

Cd ile Blu-Ray’ın Farkları Nelerdir ?

Cd ile Blu-Ray farkı ise karşılaştırılamayacak kadar belirgindir. Karşılaştırılamayacak derecede farklı olmalarının en büyük nedeni kapasite farklarıdır.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı