Bilgi

Bir Musluk Dakikada/Saatte Kaç Litre Su Akıtır?


Su canlıların yaşaması için hayati öneme sahiptir. En küçük canlı organizmadan, en büyük canlı varlığa kadar, bütün biyolojik hayatı ve bütün insan faaliyetlerini ayakta tutan sudur. Nüfusun hızla artması, buna karşılık su kaynaklarının sabit kalması sebebiyle su ihtiyacı her geçen gün artmaktadır. Dünyada kişi başına su tüketimi yılda ortalama 800 m3 (litre) civarındadır. Dünya nüfusunun yaklaşık %20’sine karşılık gelen 1,4 milyar insan yeterli içme suyundan mahrum olup, 2,3 milyar kişi sağlıklı suya hasrettir.

Musluklarınız su damlatıyorsa mutlaka tamir ettirin. Damlayan musluklar haftada yaklaşık 90 litre suyun ziyan olmasına neden olabilmektedir. Banyo ve tuvaletlerde tüketilen su miktarının, tüm evde tüketilen toplam suyun %70’ini oluşturduğunu biliyor muydunuz?

Bir Musluk Dakikada Kaç Litre Su Akıtır?

Normal bir musluk, normal bir tazyikte bir dakikada 14 litre su akıtmaktadır. Bu tüketim musluğun debisine göre değişir. Peki debi ne demektir? Hemen bahsedeyim. Debi, -konumuz için- bir borudan birim zamanda geçen su miktarıdır. Fizikte ve Hidrolikte Debi (Q); Musluk ağzının alanı (A) ile Akan suyun hızı (V)’nın çarpımıdır. Kısaca; Q = A x V ‘dir. Bu da demek oluyor ki musluk ağzının çapı ve suyun akış hızı bizim için su tasarrufunda ki debiye bağlı iki etkendir. Üçüncü ve en önemli etken ise zaman. Yani musluğun ne kadar süre açık kaldığıdır.

Klasik duş başlıkları dakikada ortalama 15 ile 20 litre arasında su harcarken, düşük akımlı aeratörlü duş başlıkları dakikada 9 ile 10 litre arasında su tüketmek mümkündür.

1 m3 su, 1000 Litre su demektir. (Yada 1000 Litre su 1 Ton suya eşittir diyebiliriz.) 12 kişilik bir hanede ortalama aylık yaklaşık 10 m3 su tüketilmektedir. Kısaca yıllık olarak hesaplarsak 12×10 m3= 120 m3 su sonucu çıkıyor. Yani yılda 120.000 Litre su tüketiyoruz.

Gelgelelim evdeki banyo veya normal musluğunuzdan dakikada kaç litre su harcadığını hesaplamaya. Bunun için varsa litresini bildiğiniz bir kova veya damacana kullanabilirsiniz. Normal su damacanaları net 19 litre su almaktadır. Ölçüsünü bilmediğiniz evdeki kovaya ölçüsünü bildiğiniz bir araçla kaç litre su aldığını doldurarak bulabilirsiniz.

Şimdi musluğu açıp kova veya damacanayı su ile doldurun ve anlık olarak süreyi tutun. Diyelim 70 saniyede damacana doldu. Hesaplamayı şöyle yapacağız;

19 Litre x 60 Saniye  ÷ 70 Saniye = 1 Dakikada musluktan akan suyu bulacağız. Buradaki 60 Saniye sabittir. Yani musluk 1 dakikada 16,2 litre akıtmaktadır, sonucuna varıyoruz.

1 Dakikada Musluktan Akan Su Formülü:

Damaca veya Kova Hacmi x 60 Saniye ÷ Dolması İçin Geçen Saniye

Bu musluk; 1 saatte; 60 dakika x 16,2 Litre = 972 Litre su akıtmaktadır. Diğer hesaplamaları da artık kendiniz yapabilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı