Bilgi

Bir Powerbank Telefonumu Kaç Kez Şarj Edebilir?


Bir Powerbank yada diğer adıyla Güç Bankası hareket halindeyken elektronik cihazlarınızı yeniden şarj etmek için tasarlanmış taşınabilir bir şarj cihazıdır. Büyük, yüksek kapasiteli güç bankalarından tutun ince, cep telefonu boyutlarına kadar değişen boyutlarda powerbanklar bulunmaktadır. Cep telefonlarını, tabletleri, aksiyon kameralarını, taşınabilir hoparlörleri, kameraları ve hatta bazı dizüstü bilgisayarları şarj etmek için kullanılabilir.

Çoğu güç bankası veya taşınabilir şarj cihazının pillerini şarj etmek için bir duvar prizine veya bilgisayarınızdaki bir USB bağlantı noktasına bağlanmak için kullanabileceğiniz bir USB giriş bağlantı noktasına sahiptir. Bazıları ayrıca bir duvar prizine takılabilen bir adaptör ile gelir. Telefon, tablet pillerini şarj etmek için mikro veya mini USB soketi kullanan bazı ürünler vardır.

Powerbanklar, farklı bütçelere ve güç gereksinimlerine uyacak şekilde birçok farklı şekil ve boyutta gelir. Hemen hemen her cihaz için taşınabilir şarj cihazları bulunmaktadır. Günümüzde çoğu insan cep telefonları, tabletler veya bazı dizüstü bilgisayarlar için powerbank kullanmaktadır.

Powerbanklar, genellikle Lityum-Polimer (Li-Po) veya Lityum-İyon (Li-İyon) pil özelliğine sahiptir. Bu iki pil türü birbirinden farklı özelliğe sahiptir. Bu nedenle eşit şekilde derecelendirmek doğru olmaz.

Lityum İyon bataryalar daha yüksek bir enerji yoğunluğuna sahiptir ve üretimi daha ucuzdur, ancak kullanım ömrü ile ilgili sorunları olabilir. Lityum-Polimer bataryalar, ise kullanım ömründen aynı ölçüde etkilenmez, bu nedenle daha iyi bir seçimdir. Ancak, daha yüksek üretim maliyetleri nedeniyle, bütçelere uygun olmayabilir.

Bir Powerbank Telefonumu Kaç Kez Şarj Edebilir?

Her telefon, tablette olduğu gibi powerbank’lar da pilin kapasitesini gösteren mAh değeri bulunmaktadır. Bu mAh değeri pilin tam kapasitede ne kadar enerji depolayabildiğini gösterir. Bu değerlere bakarak bir telefonun kaç kez şarj edilebildiğini yaklaşık olarak bulabiliriz. Powerbanklar şu anda maksimum %90 bir verimlilik oranına sahiptir. Biz burada çoğunluk olarak %80 (0,8) değerini alacağız. Aynı şekilde cihaz tüketimide %80 (0,8) olarak alacağız. Burada tek bilmeniz gereken telefon ole powerbank’ın mAh değeridir.

  • Xiaomi Mi 2 Taşınabilir Şarj Cihazı:000 mAh
  • Samsung Galaxy J7 Prime Batarya:300 mAh

Powerbank (mAh) × Verimlilik × Cihaz Tüketimi ÷ Cihaz Kapasitesi (mAh)

10.000 mAh x 0,8 x 0,8  ÷ 3.300 mAh = 1,93

Yani Xiaomi Mi 2 Taşınabilir Şarj Cihazı ile Samsung Galaxy J7 Prime cep telefonunu tam olarak 2 kez şarj edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı