Bilgi

Laptop Bataryasız Kullanmak


Laptop bataryasız kullanılır mı? Sorusunun cevabı basit bir şekilde evet! Günümüzdeki laptopların neredeyse çoğu bataryasız bir şekilde kullanmak mümkün. Bu durumda akla gelen ilk soru ise “Laptop bataryasız kullanmak zararlı mıdır?” Sorusu oluyor. Bunun cevabı da aynı şekilde evet olacaktır. Laptoptan bataryayı çıkarıp doğrudan prizden beslendiğinde gerilim (voltaj) yükselme veya düşmeleri, ani elektrik kesintileri bilgisayarınızın donanımlara zarar vererek laptopunuzun çöp olmasına neden olabilir. Bu nedenle kesinlikle bataryasız laptop kullanımını önermiyoruz.

Genellikle kendini uzman olarak gören bir çok kişi “ben yıllardır bataryasız kullanıyorum, hiçbir şey olmadı” gibi cümleler sarfediyor ki bu tamamen saçma bir fikir olduğunu söyleyebilirim. Öyle bir şey olsaydı üretici firmalar “lütfen bataryasız kullanmayın” uyarılarında bulunmazdı. İkincisi bataryasız kullanımda illa bilgisayar çökecek diye bir durum yok. Ancak bilgisayarın çökmesi yani zarar görmesi ihtimalini arttıran bir durumdur.

Bir diğer olayda laptop pillerini korumak adına yapılan durumdur. Bu durumda laptop bataryasını uzun yıllar kullanmak adına çıkarıp bataryasız kullanan insanlar var. Yeni nesil laptoplarda Lityum İyon veya Lityum Polimer piller kullanılıyor. Bu pilleri kullansanız da, kullanmasanız da belirli bir ömürleri bulunuyor. Bu nedenle bataryasız kullanmak pek akıllıca bir yöntem olmuyor. Bu yıl üretilen bir batarya, ikisi de yeni ve orijinal ambalajında ​​olsa bile, iki yıl önce üretilen bataryadan daha yüksek kapasiteye sahip olacaktır.

Ayrıca UPS (Kesintisiz Güç Kaynağı) kullanıyorsanız bu durumda laptop bataryasız kullanılabilir, bunda herhangi bir sakınca yok.

Eğer uzun süre laptop kullanmayacaksanız bataryayı yaklaşık% 40-50 oranında şarj edin ve çıkarıp saklayın.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı