Bilgi

Biyometrik Fotoğraf Nedir? Nerede Çektirebilirim?


Biyometrik vesikalık fotoğraflar, standartları ICAO tarafından belirlenen ve Makinede Okunabilen Seyahat Belgelerinde kullanılan yüksek kaliteli, belli ölçüleri ve özellikleri olan ve yüz biyometrisinin tespit edilebildiği fotoğraflardır. Gittiğiniz bir çok fotoğrafçıya BİOMETRİK FOTOĞRAF çekeceğim dediğinizde ona göre fotoğraf çekim işlemi gerçekleştirecektir. Standart vesikalık fotoğraftan biraz daha farklı özelliklere sahiptir.

Hemen hemen tüm fotoğrafçılarda BIOMETRİK FOTOĞRAF çekilmektedir. Aşağıda örnekli resimlerle açıklanan özellikte olması şartıyla, İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından istenilen vesikalık fotoğraf ebatı 50 mm x 60 mm, beyaz fonda ve desensiz olmalıdır.

Biyometrik fotoğrafınızı dilediğiniz kıyafetinizle çektirebilirsiniz.Ancak fotoğrafın fonu beyaz olmak zorunda olduğundan, beyaz renkli giysiler tercih edilmemelidir. Teorik olarak kimliğinizin tespit edilmesine engel olmayacak ölçüde yapılan rötuşlar bir sorun teşkil etmeyecektir. Ancak seyahat edeceğiniz ülkenin sınır makamları tarafından kimlik tespitinin kolayca yapılabilmesi ve işlemlerinizin kısa sürede tamamlanması için rötuşsuz fotoğraflar tercih edilmelidir.

biometrik fotoğraf

Özellikleri Şunlardır:

Gözler tamamen açık (kapanmamış, kısılmamış), saçlar kulakları kapatmamış, düz-önden çekilmiş, net bir görüntüsü olan (leke v.s olmayacak), başın konumu dik olmalı (baş herhangi bir yöne dönük olmamalıdır), ağız kapalı olmalı (gülme v.s olmamalı), arka fon beyaz ve desensiz olmalıdır. (fonda gölgeler oluşmamalı).

biometrik fotoğraf nasıl çekilir

Gözlük kullanılıyorsa gözler net bir şekilde görünmeli, gözlük camı üzerinde yansımalar bulunmamalı, renkli cam veya güneş gözlüğü kullanılmamalıdır. Gözlük camının kenarı veya çerçevesi gözleri kapatmamalı ya da gözleri kapatacak ölçüde kalın olmamalıdır.

gözlükle biometrik fotoğraf

Küçük çocukların fotoğrafları çekilecekse fotoğrafta başka kişi veya nesneler bulunmamalıdır. Yukarıda taşıyan şartlar gibi olmalıdır. ICAO mevzuatı ve Pasaport Kanunu uyarınca tüm e-Pasaportlarda fotoğraf bulunması zorunludur.

çocuklar biometrik fotoğraf

Eğer başörtüsü kullanılıyorsa yüz çene ucundan alına kadar görünür olmalı, yüzün üzerinde gölgeler oluşmamalıdır. Yani başörtülü biometrik fotoğraf çekilebilir.

başörtüsü biometrik fotoğraf

1 Yorum

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı