Bilgi

Pasaportumu Kaybettim Ne Yapmalıyım?


Bu makalemizde Pasaportonu herhangi bir şekilde kaybedenler için ne yapmaları gerektiği konusunda bilgi vermeye çalışacağım.

Pasaportumu Kaybettim Ne Yapmalıyım?

Kaybettiğinizi bildirdiğiniz pasaportunuzun başkaları tarafından kullanılmasının önlenmesi ve bilgisayar kayıtlarına zayi kaydının girilmesini için il ve ilçe pasaport müracaat  merkezlerine yurt dışında ise dış temsilciliklerine müracaat etmeniz ve bu hususta yazılı beyanınızın alınmasını müteakip, sadece pasaport cüzdan bedelini ilgili maliye birimlerine yatırmak suretiyle zayi ettiğiniz pasaportunuzda bulunan sürenin yeni alacağınız e-pasaporta aktarılması mümkün bulunmaktadır.

Bunun yanında, kayıp olan pasaportunuz için ayrıca ülkemizde kayıp ilanı verilmesi gerekmemektedir.

Önemli Not: Pasoportların kaybolması durumunda eğer tekrardan bir pasaport almak istemiyorsanız en yakın polis merkezine müracat ederek bildirimde bulunabilirsiniz yine bunun yanında en yakın il emniyet müdürlüğü pasaport büro amirliğine ya da şube müdürlüğüne müracat ederek pasaportunuzu kaybetiğinize dair bildirimde bulunabilirsiniz. Önemli bir husus bu bildirimi yapabilmeniz için TC Kimliğiniz mutlaka yanınızda olması gerekir ayrıca pasaportunuzu kaybettiğiniz, çaldırdığınız hallerde ihtiyari olarak pasaport kayıp ilanı verebilirsiniz.

Pasaportu kaybolup yenilemek isteyenler ise yine illerde il emniyet müdürlüğü pasaport şube müdürlüklerine müracat etmelidirler. Bu durumda internetten ilgili emniyet müdürlüğü web sayfası pasaport işlemleri sayfası ziyaret edilerek sıra alınması vakit kazandıracaktır. Müracaat ederken yanınızda 4 adet vesikalık fotoğraf ve nüfus cüzdanı (evlililikten doğan, boşanmadan doğan, v.b hallerde vukuatlı nüfus cüzdanı örneği gerekebilir bu da ilçe nüfus dairelerinden temin edilebilir.) olması yeterli olacaktır.

Fakat İstanbul için önemli bir husus var. İstanbulda kırk tane pasaport büro amirliği vardır kırk ayrı ilçede bu büro amirliklerinde sadece yeni tip yani bordo dediğimiz pasaportunu kaybedenlerin işlemleri yapılmaktadır. Eğer eski tip pasaport kaybedilmiş ya da yenilebilmesi için ise bunun için mutlaka ve mutlaka vatan caddesinde bulunan pasaport şube müdürlüğe müracat edilmesi gerekmektedir .

Ben işte ikinci pasaportumu kaybettim, üçüncüyü kaybettim bunun bir müeyyidesi varmıdır?
Vatandaşın iki, üç veya dördüncü defa pasaportunu kaybetmesi  hiç bir önem arz etmemektedir pasaportunu kaybeden gelip yeni bir pasaport müracatı yaparak yenisini alabilir.

Kaynak:

  • http://www.pasaport.pol.tr/
  • https://www.youtube.com

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı