Bilgi

Bluetooth Nedir?


Bluetooth kablosuz teknolojisi küçük boyutlu cihazlar için mobil telefonları mobil bilgisayarları elde taşınabilen küçük cihazları birbirlerine bağlayabilen dünyaca belirlenmiş düşük maliyetli bir radyo çözümüdür.

940 ve 981 yılları arasında yaşayan Danimarka kralı Harald Blatand’dan gelmektedir. Kral krallık süresinde ülkesindeki insanların birbirleriyle olan konuşmaları dolayısıyla yakınlaşmalarını sağlamış ve Danimarka ile Norveç’i birleştirmiştir.Gerçekte bir Viking olan kral Blatand’ın adı İngilizceye bluetooth olarak geçmiş kısa mesafeli haberleşme sistemi fikrini ortaya atanlar aracılığıyla bu sisteme Kral Harald anısına Bluetooth adı verilmiştir.

Bluetooth Ericsson grubu tarafından 1994 yılında mobil cihazlar ve diğer cep telefonlarını kablosuz olarak birbirine bağlamak ve aralarında iletişim kurmak için bu firma tarafından geliştirilmiştir.

Bluetooth bilgisayar, çevre birimleri ve diğer cihazların birbirlerine kablo bağlantısı olmadan da görüş doğrultusu dışında olsa bile haberleşmelerine olanak sağlar. Bluetooth teknolojisi 2.4 Ghz ISM frekans bandında çalışmakta olup veri ve ses iletimi yapabilecek potansiyelde bir teknolojidir.

Radyo-link bir yapıyla haberleşme sağlanmakta ve kanal başına asimetrik 723.2 kbit/sn, simetrik olarak ise 433.9 kbit/ sn’lik veri haberleşmesini, aynı anda 64 kbit’lik 3 tane senkron ses kanalını ve aynı zamanda bir senkron bir ses, bir adet asenkron veri kanalını da destekleyebilmektedir.

Tipik özellikteki çalışan bir bluetooth 20 ile 200  metre arasında (cihaz kalitesine göre değişebilir ) maksimum oranda 723 kbps iletim oranı sağlar. Bu hız 802.11 ve ya kablosuz iletim standardımın sagladığı küçük bir kısımdır yani bluetooth kablosuz ağın yerine geçmek için bir tehdit oluşturmaz. Bir çok açıdan 802.11 e benzer özellikler taşısa da teknolojinin hiçbir zaman bir internet agı standardı olma ihtimali ortaya çıkmamıştır. Fakat çok pratik bir uygulamaya sahiptir.

Bluetooth teknolojisinin Faydaları

Laptoplardan cep telefonlarına cep bilgisayarları kablosuz yazıcılar kulaklıklar ve daha birçok elektronik cihaz bu teknolojiyi kullanır.

Bir çok diz üstü pc’nin ana kartında bluetooth donanımı onboard olarak bulunur. Ve böylece istediğiniz herhangi bir bluetooth cihazına kolay ve hızlıca bağlanabilirsiniz.

Diz üstü ve ya masaüstü PC’ lerde bluetooth özelliğinin standart olarak var olması durumunda piyasada bulanan ve birçok çeşidi bulunan USB bluetooth aygıtlarından satın alabilir hayatınızda bir çok noktada kendinize sevdiklerinize kolaylık sağlayabilir zamanınızdan tsararruf sağlayabilirsiniz.

Hem araç kullanırken hemde güvenli ve konforlu bir yolculuk yapmayla düzgün bir iletişim kurulabiliyor.

Bilgisayarınızın farenizin yazıcının kablolarını atabilir tamamen kablosuz bağlantıya geçebilirsiniz.

Amerika’da tamamen bluetooth alt yapısına geçen Holiday ınn Hotel’in lobisinde oturururken  cebinizden Bluetooth’lu e-mail kaleminiz ile bir kâğıdın üzerine istediklerinizi yazıp Gönder tuşuna basarak e-postanızı dilediğiniz gibi gönderebilirsiniz.

Arabanızla Bogaz köprüsünden ya da herhangi bir otoyol gişesinden beklemeden geçiş yaparken arabanız gişe ile haberleşip kredi kartınızdan gerekli ödemeyi otomatik olarak yapar. Yine aynı araçla aynı işlemi Avrupa gezisine çıktığınızda da yapabilirsiniz.

Ve daha bunun gibi birçok daha kolaylık…

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı