Bilgi

Bluetooth ve Danimarka Kralı I. Harald Blatand


Bluetooth, kablo bağlantısını ortadan kaldıran kısa mesafe radyo frekansı (RF) teknolojisinin adıdır. Bluetooth, 1994 yılında Ericsson firması tarafından cep telefonları ve diğer mobil cihazları kablosuz olarak birbirine bağlamak ve aralarında iletişim kurmak için geliştirilmiştir. Bluetooth bilgisayar, çevre birimleri ve diğer cihazların birbirleri ile kablo bağlantısı olmadan görüş doğrultusu dışında bile olsalar haberleşmelerine olanak sağlar. Bluetooth teknolojisi 2.4 Ghz ISM frekans bandında çalışmakta olup; ses ve veri iletimi yapabilmektedir. 24 Mbps’ye kadar veri aktarabilen Bluetooth destekli cihazlar 100 metre mesafeye kadar etkin olabilmektedir. Bluetooth, Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) tarafından belirlemiş olduğu IEEE 802.15.1 standardı içerisindedir.

Bluetooth özelliği bulunan cihazların finansal çıkar sağlama veya başka amaçlarla kişisel gizli bilgileri ele geçirmeye yönelik tehditlere maruz kalabilmektedir. Özellikle “phishing saldırıları” (oltalama) konusunda ciddi bir güvenlik riski taşımaktadır. Özellikle Bluetooth özelliği bulunan cihazların açıklarını araştıran birçok grup bulunmaktadır.

Bluetooth, Kral I. Harald Blatand’ın (Danimarka Kralı) ad ve soyadının ilk harflerinden esinlenilerek tasarlanmıştır. Söylentilere göre; Kral Harald Blatand yaban mersini yemeyi çok seviyormuş ve bildiğiniz üzere yaban mersinin rengi mavi olduğundan dolayı çok fazla yaban mersini yemekten bir tane dişinin kalıcı olarak mavi renkte olduğu söylenmektedir. Bu nedenle bu kralın takma ismi kayıtlarda “Mavi Diş Harald” olarak geçmektedir. Bu teknoloji krala saygı adına Bluetooth (Mavi Diş) ismi verilmiştir.

Kaynak: https://www.ancient-origins.net/

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı