Bilgi

Buzdolabı Neden Buzlanma Yapıyor?


Buzdolaplarında en sık karşılaşılan sorunlardan bir diğeri buzdolabında meydana gelen buzlanma olayıdır. Buzdolabında buzlanma meydana gelmesinin genel nedenlerinden biri ise kapı lastiklerinin yırtılması, eskimesi ve lastiklerin içinde bulunan mıknatısların eskisi gibi etkisini göstermediği için yapışmamasından kaynaklanmadır.

Bunların dışında bu soruna neden olan teknik arızalarda söz konusu olabilir. Buzlanmaya neden olan teknik arızalardan biri dolabın soğutmayı algılayan sensör veya termostat adlı donanımsal aracın bozuk olmasından kaynaklanmaktadır.

Buzdolabındaki termostat ve sensör adlı parçaların ikisi de aynı fonksiyonu/görevi yerine getirir. Bu nedenle ikisi birden buzdolabında bulunmaz. Bazı buzdolabı modellerde sensör, bazı modellerde ise termostat bulunmaktadır. Termostat veya sensör soğutmayı çok geç algılıyorsa buzdolabında buzlanma meydana gelebilir.

No frost özelliğine sahip buzdolaplarında ise bu sorun genellikle alt yada üst kapılarının açık kalması nedeniyle meydana gelir. Aynı zamanda dolabın buzluk kısmı çok dolu ise ve hava kanallarının önü tıkalı ise buzluğun belirli yerlerinde buzlanma sözkonusu olabilir.

2 Yorum

2 Yorum

  1. Ahmet Bingul

    10 Mayıs 2019 at 10:00

    No frost dolaplarda buzlugun degil sebzeligin ve ust raflarin buzluk gibi dondurmasi neden olur?

  2. Recep

    22 Ocak 2021 at 01:41

    buzluk donmuş çok zorlandım kapağı açarken. 5 3 aldım bakalım donmalar eriyecek mi ?

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı