Bilgi

Buzdolabı Üstü Soğutuyor Altı Soğutmuyor


Herkese Merhaba. Bu yazımızda sizlere buzdolabının üst kısmının soğutup alt kısmının soğutmaması konusu ile ilgili bilgi vermeye çalışacağım. Buzdolaplarının bozulmalarının en önemli nedenleri arasında elektrik akımı (voltaj problemi) ve buz dolabının yerleştirildiği konumun uygunsuzluğu olsa da aslında bazen tamamen elektronik donanımın çıkardığı sorunlardan dolayı da bozulabilmektedir.

Eğer yukarıda bahsettiğim buzdolabının üst kısmı soğutuyor ancak alt kısmı soğutmuyorsa bunu kendiniz ilk başta çözebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken buzdolabına ait soğutma vanalarını en sonuna getirip fişi çekmek ve 48 saat bekleyip tekrar çalıştırmak. Burada önemli olan 48 saat ve üzerinde bir zamanı beklemektir. Bu zamandan sonra buzdolabı çalıştıktan 4-5 saat sonra soğutup soğutmadığı kontrol edilir.

Eğer burada bir çözüm meydana gelmezse hala sorun devam ediyorsa büyük ihtimalle rezistanslarının arızalandığı şüphesi akla gelecektir. Bu durumda teknik servis çağrılmalıdır. Teknik serviste yaptığınız gibi fişi çekip 48 saat beklemenizi isteyecek ve ardından gelip rezistanı kontrol edecektir. Eğer rezistanlar şişme yaptıysa yanı arızalandıysa değişim sağlanacak buda yaklaşık 120 TL civarında olacaktır.

buzdolabi-rezistans

Buzdolabı Rezistansı

Buzdolabının soğutmamasının ana nedenine gelince. Buzdolabının soğutmamasının ana nedeni gaz dolaşım sisteminin çalışmaması veya tıkanmasıdır. Tıkanıklık ancak soğutma sistemini devre dışı bırakarak çözme yoluyla ve doğrudan donanımsal parçaları değiştirmek şeklinde gerçekleştirilir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı