Bilgi

Buzdolabı Üstü Soğutmuyor


Bu yazımızda sizlere lafı çok uzatmadan –kısaca- buzdolaplarının neden üst kısımlarının soğutmadığı konusunda bilgi vermeye çalışacağız. Buzdolabının üst kısmı yani buzluk soğutmama arızası genel olarak her buzdolabında karşılaşılan sorunlardan bir tanesi olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Bu sorunun temel nedeni ise buzdolaplarının soğutma donanımlarının çoğunun üst kısımda bulunmasıdır. Buzdolabının buzluk kısmı soğutmuyorsa yapılması gereken ilk işlemlerden biri buzdolabının fişini çekip yaklaşık 24 saat buzdolabını bekletmektir (Dinlendirmek).

buzdolabi-sogutmama

Eğer buzdolabı tekrar çalıştırıldığında soğutmama sorunu devam ediyor ise o zaman buzdolabında teknik bir arıza olduğu akla getirilmedilir.

Buzluk kısmı soğutmadığı zaman buzdolabında bu arızayı tetikleyecek birden fazla faktör olduğunu söyleyebiliriz. Ancak soğutmama sorunu daha çok buzdolabının gaz dolaşım sisteminde meydana gelen arızadır.

Eğer buzdolabının motoru çalışıyor (ses geliyor) ancak soğutmuyorsa gaz dolaşım sistemi tıkalı olma ihtimali bulunmaktadır. Aynı zamanda buzdolabında bir gaz kaçağı olabileceği de akla getirilmelidir.

Bir diğer arıza ihtimali ise buzdolabının buzluk içinde bulunan fan motorunun çalışmamasıdır. Bu faan motoru buzluk kısmında bulunur ve görevi buzluk içinde bulunan soğuk havayı hava kanallarından alt ve üst bölüme yeterli derecede eşit miktarda dağıtır. Fan motoru görevini yapmadığı zaman soğuk hava sadece buzluk kısmında kalır ve bir süre sonra buzlukta karlanma oluşur ve yeterli soğutma meydana gelmez.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı