Bilgi

Yapışkanlı Etiket Nasıl Çıkartılır?


Genellikle buzdolabı, çamaşır makinası, duvar, cam veya tabak gibi eşyaların üzerine yapıştırılmış olan sticker veya benzeri çıkartma etiketlerini eşyalara zarar vermeden çıkartmak olabildiğince zordur. Bizde bu yazımızda oldukça kolay ve basit bir şekilde çıkartma işlemini nasıl yapacağınızı anlatacağız.

Eğer yapıştırma etiketleri porselen gibi bir mutfak eşyaları üzerinde ise bulaşık makinasında yıkayarak rahatlıkla çıkartabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken şey bulaşık makinası kurutma işlemine geçmeden durdurup eşya üzerindeki etiketleri almak gerekmektedir. Aksi durumda makine içerisinde farklı noktalara yapışabilecektir.

Buzdolabı, çamaşır makinası, bulaşık makinası, cam, dolap gibi eşyaların üzerindeki yapışkanlı etiketleri çıkartmak ilk başta zahmetlidir. Bu durumda en etkili yöntem olarak sıcak su buharı kullanmak doğru olandır.

Özellikle kullanacağınız bir ütü yardımıyla etiketin üzerine 20 – 30 saniye kadar buhar tuttuktan sonra yumuşayan etiketi elinizle sökmeye çalışın geri kalan yapışkan artıklarını ise kolanyalı bir bez/pamuk veya alkol ile nazikçe silerek temizlemeye çalışın.

Bu işlemde aseton, tiner gibi kimyasal maddeler ile silmeye çalışmayınız. Böyle durumlarda eşyanın yüzeyine zarar verebilirsiniz. Bu işlemleri yapmadan önce yüzeyin ısıya ve suya dayanıklı olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Ütü işleminde uzun süreli tutmamaya özen gösterin! Sadece buhar kısmını kullanın. Kesinlikle eşyaya çok yakın tutmayın ve altını değdirmeyin.

Eğer söz konusu etiket bir duvar yüzeyi ise temizlemeye başlamadan önce etiketin olduğu alanı bir saç kurutma makinesi ile biraz ısıtmaya çalışın. Benzer işlemi yukarıda anlattığımız buharlı ütüyü yöntemini mobilyaya değdirmeden buharını tutarak dayapabilirsiniz. Bu yöntemle etiketi ısıtmak kolay temizlenmesini sağlayacaktır. Daha sonra etiketi tırnaklarınızla veya kesici olmayan bir cisimle kazıyabilirsiniz. En son olarak sıcak suya batırılmış bez yardımı ile kalıntıları temizleyin. Mobilya ya da sert cisim üzerinden etiket izlerini çıkarmanın bir diğer yolu ise silgi kullanmaktır. Standart beyaz bir silgi ile etiketleri çıkıncaya kadar sildiğinizde temizlendiğini göreceksiniz.

Bilgisayara (Laptop, Tablet gibi) saç kurutma makinesiveya ütü buharı tutmak cihaza zarar verebilir. Bilgisayar üzerindeki etiketleri temizlemenin en doğru yolu ekran temizleme solüsyonu kullanmaktır. Özelikle mikrofiber beze sıktığınız solüsyon ile etiketi temizleyebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı