Bilgi

Çalınan Telefon IMEI Numarasından Bulunabilir mi?


IMEI Nedir? Ne İşe Yarar?

IMEI (International Mobile Equipment Identity), Uluslararası Mobil Cihaz Kodu olup; her bir GSM telefon cihazına üretim aşamasında yüklenen 15 haneli bir numaradır. IMEI numarası her bir cihazın kimlik numarası olup tek ve benzersizdir. IMEI Numarasını öğrenmek için cep telefonda *#06# tuşlayarak telefonun seri numarasını (IMEI numarası) tespit edilebilir.

Günümüzde IMEI numarası ile maalesef yasadışı bazı işlemler yapılmaktadır. Bazı kişiler yurtdışından pasaportlarına işletmeden kaçak/kayıtsız olarak ülkeye telefon getirmektedirler. Bu telefonların kullanım sürelerine kısıtlama getirilmiştir. Belirli bir süre sonra telefonlar otomatik olarak erişime kapatılır. Çünkü ülkemizde kaçak/kayıtsız telefon kullanılma hakkı yoktur. Yasadışı bir şekilde gerçekleştirilen IMEI klonlama işlemi ile yurtiçinde kayıtlı cep telefonlarının IMEI Numarası, yurtdışından gelen telefonlara klonlanıyor ve bu telefonlar erişme açılıyor. Yurtdışından gelen telefon yurtiçi IMEI numarası kayıtlı olduğu için rahatlıkla kullanılabiliyor. Fakat bu işlem tamamen yasadışı olarak yürütülmektedir. Bunun haricinde farklı bir yasadışı olay için de IMEI numarası klonlanmaktadır. Eğer cep telefonunuz çalınırsa zaman kısa süre içerisinde polise başvurursanız Polis IMEI Numarasından telefonun nerede olduğunu tespit edebilmektedir. Bu durumdan kaçmak isteyen telefon hırsızları çaldıkları telefonun IMEI numarasını hemen değiştirip, başka telefonun IMEI numarasını çaldıkları telefona klonluyorlar. Bu sayede polis telefonun konumunu tam olarak tespit edemiyor.

Telefonumu Kaybettim/Çaldırdım Ne yapmalıyım?

Cihazına ait IMEI numarası beyaz listede bulunan ancak cihazı çalınan, yağmalanan, kaybolan veya her ne suretle olursa olsun rızası dışında elinden çıkan kişiler cihazının elektronik haberleşme şebekesinden hizmet almasını engellemek (telefonu iletişime kapatmak için) -aşağıda anlattığımız üzere- e-Devlet kapısı üzerinden veya telefon yoluyla BİM’e ihbarda bulunur. Ayrıca Mahkemelere veya Cumhuriyet Başsavcılıklarına da çalıntı cihaz ile ilgili başvuruda bulunulabilir.

Telefon Kayıp/Çalıntı İhbarı Nasıl Gerçekleşir?

Kayıp/çalıntı ihbarının gerçekleşmesi için öncelikle cihaza ait 15 rakamlı IMEI numarasının bilinmesi, hat sahibi olan kişinin telefon ile ihbarda bulunması gerekmektedir. Ayrıca Mahkemelere veya Cumhuriyet Başsavcılıklarına da çalıntı cihaz ile ilgili başvuruda bulunulabilir. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun çalınan, gasp edilen veya kaybedilen telefonları bulmak ve ilgili kişiye teslim etmek gibi görevleri bulunmamaktadır. Bu konuda adli mercilere başvurulabilecektir.

Çalınan Telefon IMEI Numarasından Bulunabilir mi?

Cep telefonunun çalınması durumunda eğer kullandığınız telefonun IMEI numarasını biliyorsanız (faturada, kutusunda yazabilir) telefonunun bulunması mümkündür. Hali hazırda kullanılan teknik altyapı ile cep telefonu takibi yapılabilmektedir. Bunun için öncelikle ilgili kurumlara başvuruda bulunmuş olmak gerekir. Kişinin telefonunun IMEI numarasından bulunabilmesi için öncelik adli mercilere başvuruda bulunması gerekmektedir. Yapılan ihbar sonrası BTK tarafından ilgili GSM operatörüne bilgilendirme yapar. GSM operatörü yapılan bilgilendirme sonrası cihazı IMEI numarası üzerinden takibe başlamaktadır. Ancak çalınma sonrasında yukarıda bahsettiğim yollarla klonlama yapılmışsa veya farklı bir yazılım kullanılmışsa telefon bulunmayabilir bulunmayabilir. Yapacağınız en kolay yol telefonu komple kapattırmaktır. Bunun için altta anlattığım e-devlet çalıntı telefon ihbarını kullanabilirsiniz.

İhbar için e-devlet şifresi zorunludur.

BTK Çalıntı Telefon İhbarı Nasıl Yapılır?

BTK Çalıntı Telefon İhbarı: https://www.turkiye.gov.tr/btk-kayip-calinti-ihbar-bildirimi

Bu hizmeti kullanarak kayıp/çalıntı ihbar bildiriminde bulunabilirsiniz. İhbarınız onaylandığında kayıp/çalıntı telefonu kullanan kişiye cihazın çalıntı olduğuna ilişkin sms gönderilecek ve telefon iletişime kapatılacaktır. İhbarınız onaylandığında kayıp/çalıntı telefonu kullanan kişiye cihazın çalıntı olduğuna ilişkin sms gönderilecek ve telefon iletişime kapatılacaktır. Hattın kapatılması işi tamamen ayrı bir konu olup sizin ile abonesi olduğunuz operatör arasında gerçekleşmektedir ve buradaki ihbar kaydıyla ilgisi bulunmamaktadır.

Bilgi ve İhbar Merkezine bildirilen telefonlara, cihazın en yakın kolluk kuvvetine teslim edilmesi yönünde yasal uyarı SMS’i gönderilir, ayrıca kayıp veya çalıntı olması nedeniyle iletişime kapatılan telefonun başka bir SIM kart takılarak kullanılmasının önüne geçilmektedir.

Klonlanmış IMEI numaralarıyla ikinci el telefon alımlarında karşılaşabilirsiniz. İkinci el telefon alırken buna mutlaka ama mutlaka dikkat etmeniz gerekmektedir. Dikkat ederken kullanacağınız hizmetin adı ise IMEI Sorgulama hizmetidir. IMEI Sorgulama hizmeti artık devlet tarafından internet üzerinden verilmektedir. Tüm vatandaşlar bu hizmetten ücretsiz olarak istedikleri zaman faydalanabilmektedirler.

Hırsızlık, gasp ve kapkaç gibi durumlar söz konusu ise savcılıklara, ikametgahınıza veya olayın gerçekleştiği ilçe emniyet müdürlüğüne başvurularak şikayetçi olunması önem taşımaktadır. Cihazı tekrar kendisine iletilen kişilerin, telefonunu hangi yolla kapattırdı ise (bilgi ve ihbar merkezi veya savcılık üzerinden) aynı yolla tekrar iletişime açtırması gerekiyor. Yani telefon ile ihbarda bulunulduysa yine Bilgi İhbar Merkezinin aranması, savcılık talimatı ile ihbarda bulunulduysa cihaz bulununca yine savcılığa başvurulması gerekmektedir.

IMEI Sorhulama Nasıl Yapılır?

IMEI Sorgulama hizmetinden faydalanmak için e-Devlet şifresi almanıza gerek yoktur. Doğrudan herhangi bir IMEI’yi sorgulayabilirsiniz. IMEI numarasını öğrenmek için *#06# kodunu cep telefonunuza tuşlayabilirsiniz. Tuşlama sonrasında IMEI numarası telefon ekranında görülecektir.

E-Devlet IMEI Sorgulama Linki: https://www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama

2 Yorum

2 Yorum

  1. Eldar

    6 Nisan 2018 at 01:19

    Ben yabanci uyrukluyum telefonum çalindi imai numarasini bilyorum bulunurmu o telefonum?

  2. KAYİTLİ URUN

    26 Mayıs 2018 at 01:55

    Öncelikle TECHWORM Ailesine bu konuyu açtıkları için teşekkür ederiz.Çalınmış yada kayıp olmuş bir bilgisayarı bulmak aslında artık çok daha kolay yolla da bulunabiliyor. http://www.kayitliurun.com sitesi tamda size hitap eden bir site. Temel mantığı çalınmış yada kayıp olmuş eşya ve araçları araştıran bir firma. Dedektif gibi ama insan değil çalınan yada kayıp olan eşyaları buluyorlar. Ayrıca site sadece kayıp çalıntı eşya dışında. Kullanmakta olduğumuz eşyaları ve araçları da güvene almak için kendi adınıza kayıt edebileceğiniz bir sistem barındırıyor. Tüm mağdurların dertlerine deva olmaya çalıyoruz. İster mağdur olun ister tedbir alma amacı ile herkesi Kayıtlı Ürün Ailesine Bekliyoruz.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı