Bilgi

Telefon Bataryaları Neden Patlıyor?


Mobil cihazların bataryalarından kaynaklanan problemler çoğunlukla orijinal veya üreticinin tavsiye ettiği uyumlu bataryaların kullanılmamasından kaynaklanmaktadır. Bataryaların içerdiği kimyasalların kontrolsüz şekilde açığa çıkması durumunda yaralanma veya zehirlenme riski bulunmaktadır. Yan sanayi olarak tabir edilen ve ucuz olduğu için tercih edilen bataryaların kullanımı durumunda oluşabilecek maddi hasar cihazın garanti kapsamı dışına çıkmasına neden olurken insan sağlığına verebileceği zararlar da göz önüne alınmalıdır. Bu nedenle mobil cihazlarda mutlaka orijinal batarya veya üreticinin tavsiye ettiği ürünler ve yine orijinal şarj adaptörü kullanılmalıdır.

Bunun yanında, orijinal olsa dahi, zamanla şarj kapasitesi azalan ve bu nedenle çabuk biten; şişme eğilimi gösteren bataryaların da kullanılmaması gerekmektedir. Diğer taraftan, kullanımı sona eren mobil cihazların ve bataryalarının geri dönüşüm ve atık kumbaralarına bırakılması gerekmektedir. Bu şekilde söz konusu ürünlerin uygun koşullarda geri dönüşümü ve hammadde olarak geri kazanımı mümkün olabilmektedir.

Bataryanın patlama olasılığı en fazla yan sanayi ürünlerde görülüyor. Bataryanın patlamasının sebebi ise telefonun daha önce uzman olmayan kişiler tarafından tamir edilmesi yada aşırı ısıya maruz kalması. Bataryanın patlayacağını önceden tahmin etmek pek mümkün değil. Ancak ısınan ve şişen bataryaların patlama riski çok yüksek ve bu durumda yapılacak ilk iş bataryayı telefondan ayırmak. Isınan ve şişen bataryaları bir daha kullanmamak.

Orijinal batarya ve şarj aleti kullanın!

Yan sanayi olarak tabir edilen ve ucuz olduğu için tercih edilen bataryaların kullanımı durumunda oluşabilecek maddi hasar cihazın garanti kapsamı dışına çıkmasına neden olurken insan sağlığına verebileceği zararlar da göz önüne alınmalıdır. Bu nedenle mobil cihazlarda mutlaka orijinal batarya veya üreticinin tavsiye ettiği ürünler ve yine orijinal şarj adaptörü kullanılmalıdır.
Bunun yanında, orijinal olsa dahi, zamanla şarj kapasitesi azalan ve bu nedenle çabuk biten veya şişme eğilimi gösteren bataryaların da kullanılmaması gerekmektedir.

Laptopları dizde tutmayın!

Yine bataryası ısınan laptop gibi cihazları uzun süre dizinizde tutmayın. Olası batarya problemlerinde insan sağlığına zarar gelmemesi için bu tür cihazların uzun süre diz üstünde tutulmaması önem taşımaktadır. Aldığınız ürünün CE işaretini kontrol edin, fatura ve garanti belgesini atmayın!

Üreticiler, piyasaya sadece teknik düzenlemelere uygun ve güvenli ürünleri arz etmek zorundadır. Teknik düzenlemelere uygun ürünlerin güvenli olduğu kabul edilir. Elektronik haberleşme cihazlarında CE işareti sizin güvenliğinizi taahhüt etmektedir. Cihaz kutusu içerisinde, imalatçının cihazın teknik düzenlemelere uygun olarak üretildiğini belirten imzalı beyanının (uygunluk beyanı) bulunması gerekmektedir. Cihazın faturasının ve garanti belgesinin muhafaza edilmesi yararınıza olacaktır.

Kaynak:

  • http://www.haber7.com/telefon/haber/1050671-cep-telefonu-bataryalari-neden-patlar
  • https://tuketici.btk.gov.tr/tr-TR/Sik-Sorulan-Sorular/Haberlesme-Cihazlari-ve-Saglik

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı