Bilgi

CAT-5, CAT-5e, CAT-6, CAT-7 Kablo Nedir? Farkları Nelerdir?


CAT-5, CAT-5e, CAT-6, CAT-7 Arasındaki Fark Nedir?

Cevabı basit;

CAT-5 100 Mhz derecelendirilmiştir

CAT-5e 350 Mhz derecelendirilmiştir

CAT-6 ve Cat6e sizin kaynağına bağlı olarak 550 Mhz veya 1000 Mhz derecelendirilmiştir

CAT-7 700 Mhz veya 1000 Mhz derecelendirilmiştir

CAT-5 ve CAT-5e 100 MHz’e kadar yayınları destekleyen 100ohm empedans ve elektriksel özelliklere sahiptir. CAT-5 ve CAT-5e arasında performans olarak farklar vardır; direnç, frekans, dayanıklılık gibi. CAT-5e bileşenleri yüksek hızda gigabit Ethernet için tasarlanmıştır.CAT-5 bileşenleri gigabit Ethernet için bir dereceye kadar işlevi olsa da  yüksek veri aktarım sırasında standardın altında performans gösterir. CAT-5e kabloları ATM ve gigabit hız ürünleri ile çalışır. Eğer 100 Mbps switch kullanıyorsan CAT-5 yerine CAT-5e kablosu kullanmalısın.

CAT-5e resmi olarak ANSI/TIA/EIA 568A-5 olarak isimlendirilir veya sadece Cat-5e (e ‘gelişmiş’ anlamına gelir). CAT-5e geçerli CAT-5 ekipmanı ile uyumludur.

UTP(korumasız büklümlü kablo), Patch (yamalı), Stranded (kablo uçları çok damarlı, Solid (tek damarlı ) kablo türleri arasındaki fark nedir?

UTP korumasız çift büklümlü kısaltmasıdır. Bu tek kılıf içinde yalıtılmış bakır iletken çiftleri olan bir kablo tipidir. UTP masaüstü iletişim uygulamalarında kullanılan en sık görülen kablo tipidir.

Stranded kablo, her biri ayrı yalıtım kovanında birkaç küçük çapta tel vardır. Stranded kablo daha esnektir, patch kablolar gibi kısa mesafeler için daha uygundur.

Solid kablo, her kovan içinde daha büyük çapta tel vardır. Solid kablonun stranded kablodan daha iyi elektrik performansı vardır ve  kablo uzun vadede duvar ve tavan boyunca kullanılır.

Patch kablolar esneklik için bakır iletkenli telde yapılır. Bu duvar prizine ve patch paneller için uygundur. Solid kablo gibi veri sinyali iletimi yoktur. Ticari kablolama sistemleri TIA/EIA 568A patch kablolarının toplam uzunluğunu 10 metreye kadar sınırlar.

10BASE-T, 100BASE-T ve 1000BASE-T arasındaki fark nedir?

10BASE-T korumasız çift bükümlü kablo üzerinde 10 Mbps hızında bilgi gönderme gereksinimini tanımlayan IEEE standardıdır ve bu kablolama üzerinde çalışan Ethernet’in çeşitli yönlerini tanımlar

100BASE-T korumasız çift bükümlü kablo üzerinde 100 Mbps hızında bilgi gönderme gereksinimini tanımlayan IEEE standardıdır ve bu kablolama üzerinde çalışan ana bant Ethernet’in çeşitli yönlerini tanımlar.

1000BASE-T (diğer adıyla gigabit Ethernet) korumasız bükümlü kablo 1000 Mbps hızında bilgi gönderme gereksinimini tanımlayan IEEE standardıdır ve bu kablolama çalışan ana bant Ethernet’in çeşitli yönlerini tanımlar.

Cross-over kablo nedir?

Bir cross-over kablo pin 1&2 ve 3&6 üzerinde çapraz oluşturan kablonun bir parçasıdır. Bu kablo bir çıkış portu kullanmadan ya da  uplink port kullanmadan 2 çıkış portu kullanarak 2 PC‘ye bağlanmak için kullanılır. Bazı DSL modemler bağlı oldukları PC veya hub için crossover kabloya ihtiyaç duyarlar.

Kablolar için maksimum uzunluklar nelerdir?

Solid UTP için

Fast Ethernet 100base T 100 Metre (328 fit)

Twisted Pair Ethernet 10base T 100 Metre (328 fit)

Patch kablolar için tavsiye edilen maksimum uzunluklar;

Fast Ethernet 100baseT 10 Metre (33 feet)
Twisted Pair Ethernet 10baseT 10 Metre (33 feet)

CAT-5e geriye uyumlu mudur?

Evet o bir herhangi 10 BaseT veya 100 BaseT ağ kartları ve hub ile çalışır.

CAT-5 CAT-5e ile uyumludur,  ancak sizin ağ verinizin yalnızca çok az bir parçası hızlanır.

Dışarıda CAT-5e Ethernet kabloyu çalıştırabilir miyim?

CAT-5e kablo dışarıda kullanmak için uygun değildir, ancak genellikle sorunsuz bir şeklide kullanılabilir. Mümkünse nem veya yıldırımdan korumak için kabloyu bir çeşit boru içinde  çalıştırmalısınız. Herhangi bir donanım mağazasından kablo için uygun gri PVC boru bulabilirsiniz.

CAT-5e kablo için çalıştırma sıcaklığı nedir?

CAT-5e kablosu çalıştırma sıcaklığı: 60 0C -10 0C

T568A ve T568B kablo bağlantısı arasındaki fark nedir?

T568A ve T568B RJ45 8 position modüler priz için 2 kablo örneğidir. TIA / EIA 568A kablolama standartları belge kapsamında her ikisine de izin verilir.  2 örnek arasındaki  tek fark 2 (turuncu) ve 3 (yeşil) parçaların değiştirilebilir olmasıdır.

Kablonun UL seviyeleri nedir?

Üç seviyesi vardır. Genel amaçlı: UL1581; Yükseltici: UL1666; and Plenum UL910.

EMI nedir ve nasıl önleyebilirsiniz?

EMI Elektro-Manyetik Girişim anlamına gelir. Yüksek hızlı CAT-5e kablonun genel performansını düşürebilir ve sinyal kaybına neden olduğu için senin iletişim sistemin için zararlı olabilir. EMI sinyal iletimi ve alımını engeller.

EMI’den korunmak için UTP’den daha pahalı koruma kablosuna ihtiyaç vardır

İhtiyacım olan kablo nedir?

Eğer 25 metreye kadar patch kabloya ihtiyacın varsa esnekliği kolaylığı için CAT-5e kullanın.

Eğer daha uzun duvar ya da tavan boyunca kullanacaksanız CAT-6 UTP (solid) kullanabilirsiniz, bu biraz pahalı görünebilir o zaman CAT-5e UTP.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı